usage of Color coding in inspection of lifting

برچسب های کدهای رنگی مخصوص مورد استفاده برای شناسایی و برچسب گذاری تجهیزات محل کار

—کارگرانی که از جرثقیل ها و تجهیزات ایمنی ارتفاع استفاده می کنند باید قبل  و بعد از استفاده از جرثقیل بازرسی فردی را به عمل آورند و در صورت مشاهده ی هر گونه نقص در بازرسی فردی باید تجهیز مورد نظر سریعاً جهت سرویس و تعمیر کنار گذاشته شده و هم چنین از استفاده دیگر کارگران از تجهیز ناایمن مورد نظر جلوگیری شود.

فردی که مسئول طرح و نقشه ی جرثقیل است باید مطمئن گردد تمام تجهیزاتی که معیوب گزارش شده اند توسط فرد متخصص به طور کامل تست و بررسی شده، تمام عیوب برطرف شده و یا تجهیز مورد نظر جایگزین شده.

تاريخ : شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱

کار کردن به تنهایی به چه معناست؟

فردی که به تنهایی در جایی مشغول به کار است بطوریکه کسی او را نمی بیند و یا صدای او را نمی شنوند و یا اینکه در طول زمان کاری کسی به او مراجعه نمی کند از موارد محیط های کار انفرادی محسوب می شود. این مسئله از اهمیت خاصی برخوردار است و به همین منظور باید تمامی موقعیتها بدقت مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

تنهایی کار کردن به موقعیتهای دیگری نیز اطلاق می گردد مثلاً ممکن است در طی مدت زمانی خاص، کارگری در جایی مشغول به کار بوده و بصورت مستقیم با همکاران خود در تماس نباشد به طور مثال مسئول پذیرش و یا منشی دفتر یک ساختمان بزرگ و یا یک کارگر ساختمانی که در قسمت حمام یا دیگر قسمتها که در دید قرار ندارد مشغول بکار باشد، از موارد کار انفرادی محسوب می گردد.

تاريخ : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۱
10 Layman's Commandments
ده فرمان "لیمن"
Great Reading
خواندنی عالی
Someone has written these beautiful words Must read and try to understand the deep meaning of it.
They are like the Ten Commandments to follow in life all the time.
شخصی این کلمات زیبا را نوشته است. باید آنها را خواند و معنای عمیق آنها را درک کرد. آنها همچون ده فرمان هستند که باید در زندگی همواره مورد تبعیت قرار بگیرند.
1- Prayer is not a "spare wheel" that you pull out when in trouble, but it is a "steering wheel" that directs the right path throughout.
دعا لاستیک یدک نیست که هرگاه مشکل داشتی از ان استفاده کنی بلکه فرمان است که راه به راه درست هدایت می کند.
تاريخ : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۱

عملکرد پمپ بتن؟

پمپ بتن های دکل و موبایل دارای ارتفاع قابل تنظیم تا ارتفاع 100 متر می باشند.

دکل دار در دو نوع زمینی و پمپ های بتن امروزه در دو نوع فوق الذکر بیشترین سهم رو در اجرای بتن ریزی ها در کشور دارند نوع زمینی آن در ارتفاعات بیشتر کارایی بیشتر دارد با توجه به اینکه به سقف ها مهار میشه و تا تعداد طبقات بالا انتقال بتن انجام میدهد ولی باتوجه به مسافت طولانی حمل بتن باید بتنی با کارائیه بالا داشته باشیم آئین نامه های اجرائی سازمان مدیریت برای بتن فنداسیون با پمپ اسلامپ تا 8 و برای سقوف اسلامپ تا 12 رو پبشنهاد میکنند که در عمل همینها هم با توجه به نوع شکستگی و طرح اختلاط سنگدانه ها ونوع وتازگی سیمان ومحل بتن ریزی دست خوش تغییرات زیادی میشن اما پمپ های دکل با توجه به کاتالوگهاشون معمولا تا 30 متر طول در همکف 3 طبقه زیر زمین با ارتفاع متعارف و7 طبقه با ارتفاع متعارف در طبقات عملکرد دارند ولی نیاز به روانی بیشتری نسبت به پمپ های زمینی دارند.

در کشور ما، خوردگی یکی از دلائل عمده زوال تجهیزات نیروگاهها است. برای جلوگیری از خوردگی و انهدام‌های زودهنگام تجهیزات نیروگاهی که موجب هزینه‌های مستقیم تعمیر و جایگزینی و خسارات غیرمستقیم ناشی از توقف غیرمترقبه واحدهای تولید برق می‌گردند، نیاز به شناخت عملی انواع خوردگی‌ها و دلایل ایجاد آنها می‌باشد.بررسی‌ها و گزارشات عملی نشان می‌دهند که وجود عواملی نظیر دما و فشار بالا، هوا و اکسیژن کافی، رطوبت، دود و گازهای داغ، تنش‌های حرارتی و مکانیکی، ناخالصی‌های آب و . . . ، موجب مشاهده طیف گسترده‌ای از انواع خوردگی‌ها نظیر خوردگی حفره‌ای، خوردگی داغ، خوردگی گالوانیک، خوردگی فرایشی، خوردگی بیولوژیکی و . . . ، در قسمتهای مختلف نیروگاه از جمله لوله‌های بویلر (واتروال، سوپر هیتر، اکونومایزر)، برجهای خنک‌کن و پره‌های توربین، می‌گردند.

تاريخ : چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۱

پمپ های هیدرولیک

با توجه به نفوذ روز افزون سیستم های هیدرولیکی در صنایع مختلف وجود پمپ هایی با توان و فشار های مختلف بیش از پیش مورد نیاز است . پمپ به عنوان قلب سیستم هیدرولیک انرژی مکانیکی را که توسط موتورهای الکتریکی، احتراق داخلی و ... تامین می گردد به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند. در واقع پمپ در یک سیکل هیدرولیکی یا نیوماتیکی انرژی سیال را افزایش می دهد تا در مکان مورد نیاز این انرژی افزوده به کار مطلوب تبدیل گردد.

فشار اتمسفر در اثر خلا نسبی بوجود آمده به خاطر عملکرد اجزای مکانیکی پمپ، سیال را مجبور به حرکت به سمت مجرای ورودی آن نموده تا توسط پمپ به سایر قسمت های مدار هیدرولیک رانده شود.

حجم روغن پر فشار تحویل داده شده به مدار هیدرولیکی بستگی به ظرفیت پمپ و در نتیجه به حجم جابه جا شده سیال در هر دور و تعداد دور پمپ دارد. ظرفیت پمپ با واحد گالن در دقیقه یا لیتر بر دقیقه بیان می شود.

یکی از سیستم های اصلی جرثقیل سیستم هیدرولیکی است.طبق قوانین فیزیکی مایعات تقریبا تراکم ناپذیرند.این ویژگی سبب شده است که از مایعات به عنوان وسیله مناسبی برای تبدیل و انتقال نیرو استفاده شود.

بنابراین میتوان از آنها برای طراحی ماشین هایی استفاده کرد که در عین سادگی، با نیروی محرکه خیلی کم بتوانند نیروی مقاوم فوق العاده ریادی را جابه جا کنند.

در اغلب ماشین های هیدرولیکی از یک سیال غیر قابل فشرده شدن استفاده میشود.یعنی مایعی که حداکثر چگالی خود را دارا میباشد.

روغن یکی از سیالات غیر قابل فشردن است و برای استفاده در ماشینهای هیدرولیک و از جمله جرثقیل های هیدرولیک مناسب است. در یک سیستم ساده هیدرولیک وقتی که پیستون فشاری را بر روغن وارد می سازد، روغن تمامی این فشار وارده را به پیستون دیگر منتقل می کند و باعث حرکت دادن پیستون بعدی می شود.

تاريخ : چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۱

فاکتور ایمنی (FOS)، که به عنوان عامل ایمنی (SF) نیز شناخته می شود، اصطلاحی است که  به توصیف ظرفیت ساختاری سیستم با توجه به بارهای مورد انتظار و بارهای واقعی می پردازد. اساساً، سیستم ها معمولاً بسیار قوی تر از نیاز برای یک بار در نظر گرفته می شوند. عوامل ایمنی اغلب با استفاده از تجزیه و تحلیل جزئیات محاسبه می شود چراکه آزمون جامعی بر روی پروژه هایی مانند بسیاری از پل ها و ساختمان های غیر عملی است، اما توانایی ساختار برای تحمل بار باید به دقت مشخص شود.

بسیاری از سیستم ها نسبت به استفاده نرمال مورد نیاز برای مواقع اضطراری، بارهای غیر منتظره، سوء استفاده، و یا اجازه تخریب بسیار قوی تر ساخته شده است.

تاريخ : چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۱
—برای ایجاد یک برنامه ی مدون برای باربرداری نیاز به یکسری اقدامات اولیه می باشد و باید اصولی را در نظر گرفت.
قبل از بررسی برنامه ی سه بعدی به بررسی برنامه ی باربرداری می پردازیم.

طرح باربرداری:

هدف از طراحی باربرداری این است که کلیه ی مراحل باربرداری به صورت منتظم و ایمن اجرا شود و کمترین آسیب به افراد و تجهیزات وارد شود.

مراحل تدوین یک برنامه ی باربرداری:

1. جمع آوری اطلاعات مربوط پروژه

2. جمع آوری اطلاعات مربوط به بار

3. جمع آوری اطلاعات مربوط به چرثقیل ها

4. جمع آوری اطلاعات مربوط به زمین

5. جمع آوری اطلاعات مربوط به تجهیزات باربرداری

تاريخ : سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱

تعریف: فرآیند دقیق ایجاد یک سوراخ بر روی یک سیستم حامل جریان سیالات نظیر نفت، گاز، مشتقات نفتی، پتروشیمی و حتی آب و دیگر سیالات بدون پاشیده شدن محتوای آن به بیرون یا قطع جریان می باشد.

به عبارت دیگر اتصال گرم یا انشعاب گرم عملی است که توسط آن دسترسی به قسمت داخلی یک خط لوله ی عملیاتی با استفاده از یک دریل امکان پذیر می شود.

در واقع به عملیات انشعاب گیری در لوله ها و تانک های حاوی سیالات پر فشار در حالتی که خط یا مخزن حامل جریان و سیال باشد عملیات اتصال گرم یا انشعاب گرم گفته می شود.

اقدامات اصلاحی تحت تأثیر بهداشت و ایمنی ممکن است از منابع گوناگون سلامت، بهداشت و ایمنی تشکیل شده باشد.

سازمان می تواند این اطلاعات را با ارائه...

•هزینه حل ایمنی غیر منطبق برای هر ماه
•درک کارمندان از تعهدات مدیریت
•زمان از دست رفته (در ساعت) به دلیل حوادث و سوانح (از جمله مرگ و میر)، به عنوان مثال در هر 100.000 ساعت که مشغول به کار هستند.
•بهداشت و هزینه های پیشگیری ایمنی در هر ماه
تاريخ : دوشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩۱

Rigging & Slinging

اول یاد بگیرید که کار را چگونه درست انجام دهید؛ سپس به انجام آن اقدام کنید!

مطالبی که باید به آن توجه کنید:

 • هر نوع باری ولو یک شکل، در هر مرتبه عملیات خاص خود را می طلبد.
 • به یاد داشته باشید که با انجام ایمن کار نه کسی صدمه میبیند و نه خسارتی وارد میشود.
 • یک Rigger با صلاحیت و تائید شده باید همیشه به جزئیات کار توجه داشته باشد.
 • یک لحظه بی توجهی یا بی دقتی میتواند به زخمی شدن یا حتی مرگ افراد بیانجامد و  صدمات جبران ناپذیری به تاسیسات بزند.
 • دقت کنید که انجام کار ریگری کاریست فنی و پر مسئولیت و هرگز نباید بدست افراد بی تجربه سپرده شود.
 • اگر شما نمیتوانید این کار را بخوبی انجام دهید از انجام آن صرف نظر کنید.
تاريخ : یکشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۱

دامنه کاربرد

الزاماتی را برای سیستم مدیریت بهداشت حرفه ای و ایمنی معین می نماید تا یک سازمان بتواند با کنترل خطرات (ریسک ها) بهداشتی و ایمنی، عملکرد خود را بهبود بخشد.

فواید استقرار سیستم OHSAS

 • نگرشی طرح ریزی شده و مستند در رابطه با ایمنی و سلامت کاری
 • مشخص نمودن مسئولیتها
 • افزایش آگاهی و صلاحیت ها در خصوص مسائل  ایمنی و بهداشت
 • ایمن نمودن محیط کار و کاهش خطرات
 • کاهش ریسک حوادث و بیماری های ناشی از کار
 • کاهش روزهای از دست رفته
 • کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم
تاريخ : یکشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۱

ممیزی بیش از هر چیز یک ارزیابی نمونه‌ای است.

فرآیند سیستماتیک، مستقل و مستندی که به منظور کسب شواهد ممیزی و ارزیابی هدفمند صورت می‌پذیرد تا مشخص شود که تا چه میزان معیارها برآورده شده‌اند.

اهداف و انگیزه‌های ممیزی

 • تعیین تطابق یا عدم تطابق فعالیت ها در یک سیستم کیفیت با ویژگی های مشخص و تعیین شده.
 • تعیین میزان اثربخشی فعالیت های برنامه‍ریزی و اجرا شده یک سیستم کیفیت، در برآوردن اهداف کیفیتی مشخص شده
 • فراهم آوردن فرصت برای بهبود سیستم کیفیت
 • برآورده ساختن خواسته های قانونی
 • دریافت گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت از مراجع صدور گواهینامه
 • ارزیابی یک تأمین کننده قبل از انعقاد قرارداد
 • ارزیابی نظام کیفیت یک سازمان بر اساس استانداردهای خاص کیفیتی
تاريخ : یکشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۱

خطر تشعشع پرتوهای یونیزان (DANGER RADIOACTIVE RADIATION)

مقدمه

آزمایشات غیر مخرب NDT(Non- destructive tests) بوسیله رادیوگرافی تکنیکی است برای کنترل کیفیت در حد بالا. در این متد ما به داخل عناصر نفوذ میکنیم و عکس میگیریم، همانند همان عکسبرداری (رادیوگرافی) در پزشکی، و بدینوسیله تصمیم میگیریم که آن عنصر برای منظور ما مناسب هست یا نه.

برای انجام رادیوگرافی در سایت دو راه موجود است:

1- رادیو گرافی با دستگاه قابل حمل و نقل X-Ray

2- ایزوتوپ رادیو اکتیو ( چشمه مهر و موم شده )

تاريخ : یکشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۱

بهداشت و ایمنی - نمونه شاخص های کلیدی عملکرد

اقدامات اصلاحی تحت تأثیر بهداشت و ایمنی ممکن است از منابع گوناگون سلامت، بهداشت و ایمنی تشکیل شده باشد.

سازمان می تواند این اطلاعات را با ارائه ...

 • هزینه حل ایمنی غیر منطبق برای هر ماه
 • درک کارمندان از تعهدات مدیریت
 • بهداشت و هزینه های پیشگیری ایمنی در هر ماه
 • زمان از دست رفته (در ساعت) به دلیل حوادث و سوانح (از جمله مرگ و میر)،

چرا از متدهای متفاوت استفاده میکنیم؟

کیفیت-برای همه خطرات

کمیت-جایی که کیفیت ارزیابی به تنهایی کافی نیست.

-مانند اختصاص دادن به سطح اطلاعات در دسترس ولازم برای دقت بیشتر یا تردید کمتر در محاسبات ریسک

-انتخاب روش بستگی به شدت و طبیعت ریسک دارد + دانش و تجربه ما در اداره ریسک.

-ریسک های ساده و قابل فهم نیاز به روش های پیچیده برای آنالیزشان ندارند.

تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱

بند 4 ـ 4 ـ 6 کنترل عملیات

سازمان باید عملیات، فعالیت هایی که در ارتباط با خطرات شناسایی شده هستند را تعیین کرده و کنترل های مورد نیازی را برای مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای برقرار نمایندف این کنترل های عملیاتی در صورتی که برای سازمان و عملیاتش کاربرد داشته باشد، باید تماما در سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ادغام شوند و به طور هماهنگ و کنترل شده به اجراء در آیند.

برخی موارد که معمولا مخاطرات از آنها ناشی می شوند به شرح زیر است:

1. خرید یا انتقال کالا و یا خدمات و استفاده از منابع خارجی که شامل موارد زیر است:

ـ تایید خرید یا انتقال مواد شیمیایی یا خطرناک

ـ در دسترسی بدون مستندات لازم برای جا به جایی ایمنی ماشین آلات و تجهیزات و مواد شیمیایی به هنگام خردید و یا شناسایی نیاز به جمع آوری این مستندات.

ـ ارزیابی صلاحیت پیمانکاران از لحاظ ایمنی و بهداشت شغلی و ارزیابی مجدد آنها در فواصل معین زمانی

ـ تایید طراحی متهیدات ایمنی و بهداشت شغلی برای کارگاه یا تجیهزات جدید

1-بند استاندارد:

4-4-2:صلاحیت،آموزش و آگاهی

سازمان باید اطمینان حاصل نماید که فرد یا افرادی که فعالیت های آنها ممکن است بر ایمنی و بهداشت شغلی تاثیر گذار باشد از لحاظ تحصیلات، آموزش یا تجربه واجد صلاحیت می باشند، سازمان باید سوابق مربوطه را نگهداری نماید.

سازمان باید نیازهای آموزشی مرتبط با ریسک های ایمنی و بهداشت شغلی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی خود را شناسایی نماید. سازمان باید آموزش یا دیگر اقدامات ضروری برای برطرف نمودن این نیاز را فراهم کرده، اثر بخشی آموزش و اقدامات صورت گرفته را ارزیابی نموده و سوابق مربوط را نگهداری کند.

بند 4-3-1 شناسایی خطرات، ارزیابی ریسک و تعیین کنترل ها

سازمان باید روش(های) اجرایی برای شناسایی مستمر خطرات، ارزیابی ریسک و تعیین کنترل های ضروری ایجاد کرده، اجرا نموده و برقرار نگه دارد.

روش (های) اجرایی شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک باید موارد زیر را در بر گیرد.

الف) فعالیت های عادی و غیر عادی

ب) فعالیت های کلیه کارکنانی که به محل کار دسترسی دارند (شامل پیمانکاران و بازدیدکنندگان)

ج) رفتار، تواناییها و دیگر عوامل انسانی

د) خطرات شناسایی شده دارای منشا خارج از محیط کار که توانایی تاثیر گذاری نامطلوب بر ایمنی و بهداشت کارکنان سازمان در محیط کار را دارند.

ه) خطرات ایجاد شده در مجاورت محیط کار بوسیله فعالیت های مرتبط با کار سازمان

طراحی و برنامه ریزی برای تست:

قبل از اعمال آزمایش فشار، ابتدا باید فرآیند تخمین ریسک صورت گیرد که عبارتست از خطرات مربوط به انرژی ذخیره شده، احتمال انفجار و اثراتش،شکستگی یک سیستم وهمچنین نیاز به امن کاری

در ضمن فاکتورهای زیرباید مورد توجه باشند:

1.آیا تست معین شده برای محیط ساختمان مناسب می باشد؟

2.آیا لوله کشی قادر به تحمل فشار تست عرضه شده خواهد بود؟

3.در صورت وجود نشتی آب، چه آسیبی به ثمر می نشیند و آیا می توان حفلاهای کوچکتر را از طریق یک تست نشتی با هوا و یا گاز ساکن در فشار 5kpقبل از پرشدن با آب چک کرد؟

4.آیا افراد کافی در اختیار می باشندکه مشکلات طی پرکردن سیستم را چک کنند؟

5.با استفاده از منبع آب در دسترس، پر کردن سیستم چقدر به طول می انجامد و بهترین زمان شروع آزمایش چه وقت می باشد؟

تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱

5s همان  نظام اراستگی که در کشور ‍‍ژاپن ابداع و بکار گرفته شد.

1.ساماندهی

2.نظم و ترتیب

3.تنظیف و پاکیزگی

4.استاندارد سازی

5.انضباط و تداوم

چکیده: با به کار گیری 5s در زندگی و محیط کار به نظم و اراستگی خواهیم رسید.

تاریخچه ی 5s: مانند مقولات دیگر بهره وری و کیفیت پیشینه ی بسیار کهن دارد و از مدت ها پیش وجود داشته و به هیچ وجه پدیده ی جدیدی نیست؛در حقیقت ادمی با اندیشیدن و به کار بردن همه ی این مفاهیم به درجه ی ترقی و تعالی کنونی رسیده است.

بازرسی جرثقیل های بنادر چرا و چگونه؟

با میلیون ها دلار سرمایه گذاری در تجهیزات بنادر، بدیهی است که هر جرثقیل در مرتبه ای خوب از نظر کاری قرار داشته باشد و با حداقل سیر نزولی (افت کاری) و با حداقل هزینه ممکن تعمیر و نگهداری شود. با این حال، پایانه ها همواره به جهت کسب بودجه کافی برای پشتیبانی و نگهداری جرثقیل ها با یکدیگر رقابت می کنند و زمانی که پایانه ها در زیرفشار زیاد هزینه ها قرار می گیرند، پشتیبانی و نگهداری جرثقیل ها نیز با مشکل مواجه می شود.

تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱

مدیریت تغییر یکی ازمهمترین عناصرسیستم مدیریت HSE

چکیده

تمام تاسیسات، عملیات و فرآیندها همواره درحال تغییرند. اغلب تغییرات درتجهیزات، موادو فرآیندها بمنظور افزایش بهره وری و کنترل ایجاد می شوند و یا تغییرات می توانند مربوط به انتقال کارکنان ازفرآیندی به فرآیندی دیگر باشد. هرتغییری درنیروی انسانی، تجهیزات، فرآیندها ورویه های سازمان احتمال بوجود آوردن خطرات جدید بربهداشت، ایمنی ومحیط زیست را خواهد داشت بنابراین تمامی تغییرا ت باید مورد ملاحظه قرار گیرند این موارد نه فقط شامل تغییرات مربوط به تجهیزات بلکه شامل تغییر در ساختارسازمانی نیز می شوند. طرحهای مربوط به تغییرات بایستی مشخص کننده جنبه های مختلف HSE ناشی ازمراحل مختلف توسعه وبرای اطمینان یافتن ازاین مهم باشد که ریسکهای بهداشت وایمنی یا تاثیرات سوء بر محیط زیست به حداقل می رسند. تغییراتی که می تواند نقاط بحرانی HSE را تحت تاثیر قرار دهند باید قبل از اعمال بطور سیستماتیک مورد بررسی همه جانبه قرارگرفته وهرگونه اصلاحی که لازم است، درسیستم مدیریت HSE بوجود آورد تا بااجرا آن خللی درروند عملکرد HSE پدید نیاید. هدف از این مقاله ارائه نکاتی جهت موفقیت یک برنامه مدیریت تغییر ، بیان راههایی بمنظور ایجاد ، اجرا وتکمیل روند مدیریت تغییر می باشد.

تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱

تاریخچه

این تکنیک برای اولین بار در سالهای 1970 بر اساس تکنیکی که آزمایش بحرانی خوانده می شود توسط صنایع شیمیایی سلطنتی بریتانیای کبیر معرفی شد و سپس بصورت قانونمند درآمد. اساساً این تکنیک  که ماهیتی آینده نگر و مبتنی بر پیشگیری دارد بعنوان واکنشی به استفاده از متد چک لیست که مبتنی بر فلسفه گذشته نگر بود مطرح گردید. هر چند که تکنیک مورد نظر اولین بار بمنظور شناسایی و ارزیابی خطرات فرآیندی معرفی و بکار گرفته شد ولی امروزه با معرفی و اثبات توانمندیهای آن کاربرد تکنیک به سایر سیستم ها و صنایع نیز گسترش یافته است.

منابع اطلاعاتی مورد استفاده در این روش عبارتند از :

سیستم لوله کشی و نقشه فنی کار

نمودار جریان فرآیند

نقشه کارخانه

روشهای اضطراری

شرح وقایع ( نقص ها، نشت ها، شبه حادثه ها و...)

پارامترهای معمول که مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از :

جریان، دما، فشار ، ترکیب، حالت ماده، سطح مایع، تست و نگهداری ، خوردگی ، ترکیدن لوله ، و...

تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱

کلیاتی درباره پیگ و پیگ رانی (pigging)

اصطلاح پیگ عموماَ به ابزاری اطلاق می شود که وارد خط لوله می شوند و بوسیله جریان سیال   موجود در خط لوله روی سطوح داخلی لوله کشیده می شوند و به طرف جلو رانده می شوند و بوسیله چنگک های تعبیه شده در آن،لوله را می خراشند و درنتیجه برای پاک سازی و رفع گرفتگی لوله بکار میرود.    

به عمل استفاده از پیگ در داخل لوله ها، پیگ‌رانی گفته می شود.

از جمله مزایای استفاده از پیگرانی

این روش برای پاکسازی -پیدا کردن عیوب لوله ها توسط سنسورهای مکان یاب و ترک یاب-صرفه جویی در زمان، عدم نیاز به شستن با جریان سریع، ایجاد قابلیت نمونه‌برداری سریع و قابلیت استفاده از کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر PLC اشاره کرد.

تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱

یکی از بخشهای آنالیز ایمنی، آنالیز مخاطرات می باشد و طراحی فعالیت های ایمنی هم زیر مجموعه­ای از آنالیز مخاطرات است. یکی از روش های این طرح روش HHA یا ارزیابی خطرات بهداشتی می باشد.

هدف از این فعالیت انجام دادن و ثبت کردن مخاطرات بهداشتی به منظور شناسایی خطرات سلامتی، ارزیابی موارد خطرناک و ارائه پیشنهاد جهت انجام اقدامات حفاظتی به منظور کاهش خطر ابتلا به یک سطح قابل قبول می باشد...

همانگونه که در اطراف آهن ربا میدان مغناطیسی وجود دارد که قادر است بسته به میزان تاثیر خطوط میدان بر محیط نفوذ نموده و اثر نماید براساس قانون دست راست فلمینگ جریان الکتریکی در هنگام عبور از داخل سیم در اطراف آن نیرویی تولید می کند که این نیرو ناشی از تاثیر بارهای الکتریکی عبوری از سطح سیم بر روی ذرات عایق اطراف آن است.

تاريخ : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۱

موضوعات مطرح در این پروژه:

» مدیریت ریسک های ناشی از پمپ بتن

» خطرات مربوط به واحد (دستگاه)صنعتی پمپ بتن

» طرح ریزی و آماده سازی

» کنترل های ریسک برای پمپ بتن

» نظارت(بازرسی) و تعمیر و نگه داری

» تجهیزات ایمنی

» آموزش و نظارت

دستگاه آیس پلاست به واقع یک روش انقلابی در ارتباط تمیز کاری با یخ خشک (جهت پاک کردن و رسوب زدایی ماشین آلات) میباشد که قرصهای یخ خشک (co2) در حالت جامد را به عنوان ماده مورد نیاز در بمباردمان استفاده می نماید ، روش مذکور کاملا سازگار با محیط زیست بوده و یک روش بسیار سریع و موثر در مقایسه با روش سنتی تمیز کاری ماشین آلات صنعتی میباشد.

تاريخ : جمعه ۱٢ خرداد ۱۳٩۱

JSA یک عنصر بسیار مهم در سیستم مدیریت ریسک محسوب می شود. این تکنیک شامل آنالیز وظایف اساسی موجود در شغل برای شناسایی خطرات بالقوه و تعین راه های ایمن برای انجام آن است. گفتنی است که ممکن است در مواردی این تکنیک تحت عنوان آنالیز خطرات شغلی نیز نامیده می شود...

تاريخ : جمعه ۱٢ خرداد ۱۳٩۱

مقدمه

     مهمترین بخش از هر برنامۀ ایمنی و بهداشتی و بعبارت کامل تر هر سیستم مدیریت ایمنی وبهداشت، شناسایی خطرات است و در واقع موتور سیستم محسوب می شود. ابتدا باید خطرات را شناسایی نمود تا بتوان براساس آن راه مقابله وحذف خطر را پیشنهاد کرد و  اهداف و برنامه های ایمنی - بهداشتی را تنظیم کرد. هرچه این موتور (شناسایی خطرات) دقیق تر کار کند، سیستم عملکرد بهتری را بروز می دهد.

     شناسایی خطر وارزیابی ایمنی روشهای مختلفی دارد. از جمله روشهای شناسایی و ارزیابی خطر می توان به گشتها و بازرسی های ایمنی، ممیزی ایمنی، آنالیز ایمنی شغل، مطالعه عملیات وخطر و... اشاره نمود که توضیح هر یک بسیار گسترده است.

تاريخ : جمعه ۱٢ خرداد ۱۳٩۱

جلوگیری از تصادفات در رانندگی امری محتمل به نظر می رسد ولی تقلیل این امر و کاهش صدمات حاصل از آن با رعایت مقررات و دستورالعمل های راهنمایی و رانندگی امکان پذیر است. هدف از اتخاذ روش رانندگی تدافعی، کم کردن میزان تصادفات و در نتیجه کاهش مرگ و میرها، کاهش نگرانی ها و تألمات خانواده هایی است که هر سال بر تعداد آنها افزوده می گردد.

تاريخ : جمعه ۱٢ خرداد ۱۳٩۱

کار در ارتفاع چیست؟

کارکردن در هر مکانی که احتمال سقوط و آسیب رساندن به کارگر را داشته باشد در گروه کار در ارتفاع طبقه بندی می شود.

شامل: ورودی و خروجی ها، کارکردن در بالا و یا پایین سطح زمین

Organisation, Planning, Competence
سازماندهی ، برنامه ریزی ، صلاحیت

کار در ارتفاع بایستی:

- بطور مناسب برنامه ریزی شود.

- بطور دقیق نظارت گردد.

- تمام افرادی که در ارتفاع کار می کنند بایستی صلاحیت

 این کار را داشته و یا توسط یک فرد متخصص آموزش های کافی را دیده باشند.

تاريخ : جمعه ۱٢ خرداد ۱۳٩۱
 • تقویت نور بوسیله گسیل القایی تابش

نور معمولی ترکیبی از چندین طیف شامل اشعه نور مرئی و نامرئی است که هر کدام طول موج خاص دارند، اما لیزر در واقع ذرات بسیار متراکمی از پرتوی نوری است که تقویت شده اند و طول موج مشخص دارد.

این نوع از پرتوی نوری، در شرایط عادی در طبیعت دیده نمی‌شود و به وسیله فناوری و وسایل خاص ایجاد می‌شود...

تاريخ : جمعه ۱٢ خرداد ۱۳٩۱

مدیریت بحران

سیستم جامع مدیریت بحران مخاطرات بالقوه و منابع موجود را ارزیابی کرده طوری برنامه‌ریزی می‌نماید که منابع موجود را با مخاطرات موازنه کند تا با استفاده از منابع موجود بتوان بحران را کنترل نمود...

 یومار

یومار وسیله ای است جهت صعود سریع و مطمئن از طناب ثابت که این وسیله نیز به نوبه خود در جاهای مختلف کاربرد دارد. مثل عملیات حمل مجروح، ولی بطور کلی درعملیات صعود مورد استفاده قرار می گیرد، نحوه صعود با یومار نیز به صورت پله پله می باشد، یومار دارای دستگیره ای می باشد که به سهولت می توان آن را روی طناب جابه جا کرد. از فکین خاردار یومار باید کمال مراقبت را به عمل آورد تا گل و لای بین آن باقی نماند.

تاريخ : جمعه ۱٢ خرداد ۱۳٩۱

وضعیت اضطراری:

تعریف1: وضعیتی است که در اثر آن افراد،تاسیسات ومحیط زیست در معرض جدی خطر قرار میگیرند.این وضعیت اغلب در نتیجه نقص دستگاه ها یا خطاهای انسانی بوقوع می پیوندند.البته عوامل خارجی نظیر طوفان ،سیل،جنگ نیز سبب بروز آن میگردد.

تعریف2: هر اتفاق غیرمنتظره ای که توان وارد کردن ضرر وزیان را داشته و امکان گسترش آن تا حدی است که افراد مجبور به متوقف کردن عملیات و ترک محل کار شوند...

تعریف خاک

خاک‌ها مخلوطی از مواد معدنی و آلی هستند که از تجزیه و تخریب سنگ‌ها در نتیجهٔ هوازدگی بوجود می‌آیند که البته نوع و ترکیب خاک‌ها در مناطق مختلف بر حسب شرایط ناحیه فرق می‌کند. مقدار آبی که خاک‌ها می‌توانند بخود جذب کنند، از نظر کشاورزی و همچنین در کارخانه‌های راه‌سازی و ساختمانی دارای اهمیت بسیاری است که البته این مقدار در درجهٔ اول بستگی به اندازه دانه‌های خاک دارد.هرچه دانه خاک ریزتر باشد، آب بیشتری را به خود جذب می‌کند که این خصوصیت برای کارهای ساختمان‌سازی مناسب نیست. بطور کلی خاک خوب و حد واسط از دانه‌های ریز و درشت تشکیل یافته‌است. تشکیل خاک‌ها به گذشت زمان، مقاومت سنگ اولیه یا سنگ مادر، آب و هوا، فعالیت موجودات زنده و بالاخره توپوگرافی ناحیه‌ای که خاک در آن تشکیل می‌شود بستگی دارد.

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

این مقررات، درچارچوب روش اجرائی کنترل عملیات در جهت رعایت اصول ایمنی کار با جرثقیل ها و تجهیزات وابسته به آنها لازم الاجرا می باشد.

1- شرائط اپراتور جرثقیل

اپراتور جرثقیل بایستی حداقل شرایط ذیل را داشته باشد:

1-1- سن بالای 18 سال

1-2- سلامت جسمانی به تایید پزشک و واحد ایمنی

1-3- گواهینامه ویژه و پایه یکم

1-4- آموزش عمومی و تخصصی در این زمینه

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

تعریف موتور دیزل

گونه ای موتور درون سوز است که در آن از چرخه دیزل برای ایجاد حرکت استفاده می شود. فرق اصلی آن با دیگر موتور ها استفاده از احتراق در اثر تراکم است. در این دیزل ژنراتور عمل انفجار صورت نمی گیرد، بلکه مخلوط سوخت و هوا در اثر تراکم بسیار بالا بدون جرقه زدن در موتور دیزل متراکم می شوند و دور اصلی این موتور دیزل بر خلاف موتور های بنزین سوز ۱۰۰ دور بر دقیقه محسوب می گردند.

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

تاریخچه

FMEA تکنیکی است که برای اولین بار در ارتش امریکا مورد استفاده قرارگرفته است. استانداردهای نظامی mil-p-1629 با عنوان (روش آنالیز عیب، تاثیرات مربوط و میزان اهمیت آن) در نهم نوامبر 1949 انتشار یافت. در قالب این استاندارد خطاها یا اشکالات پیش آمده به لحاظ تاثیر گذار آنها در هدف غایی و میزان ایمنی / پرسنل /تجهیزات طبقه بندی می‌شوند.

اولین کاربرد رسمی این تجزیه و تحلیل تحت عنوان FMEA در صنایع هوا فضای ایالات متحده امریکا استفاده شد. در واقع آن زمان FMEA بعنوان یک نوآوری و ابتکار برای پیشگیری از اشتباهات و خطاهای جبران ناپذیری مطرح گردید که وقوع هریک از آنها باعث خسارات هنگفت و اتلاف سرمایه فوق العاده زیاد می‌گردید.

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

تعریف چرخه حیات (چرخه ی عمر: Life Cycle)

یک سیستم در طول مدت زندگی خود، مراحل گوناگون و برهه‏های زمانی را پشت سر می‏گذارد. به برهه‏های زمانی و مراحلی که یک سیستم در طول مدت فعالیت خود از احساس نیاز اولیه به سیستم تا فعالیت و درنهایت متروک شدن سیستم می‏گذراند، چرخه حیات یا چرخه عمر سیستم گوئیم.

«هر برهه زمانی و مرحله چرخه حیات سیستم، شرایط و خصوصیات خاصی را دارد»

مراحل چرخه عمر

» طرح فکری

» طرح مقدماتی

» طرح جزئیات

» اجزاء توسعه

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

هدف: هدف از تدوین این دستورالعمل تشریح نکات ایمنی و بهداشت جوشکاری جهت پیشگیری از هر نوع حادثه و یا بیماری شغلی می باشد.

کار گرم (Hot Work): هر نوع عملیات شامل جوشکاری، جوش برنج، لحیم کاری، عملیات حرارتی،سنگ زنی، برشکاری یا هر نوع عملیات دیگر که جرقه، شعله یا گرما ایجاد نماید، کار گرم نامیده می شود.

مسئولیت ها:

» مسئولیت اجرای این دستورالعمل با نفرات جوشکار، برشکار و سنگ زن می باشد.

» مسئولیت نظارت بر اجرای این دستورالعمل به عهده پرسنل واحد ایمنی وکارشناس حفاظت فنی وایمنی می باشد.

» مسئولیت صدور پرمیت کار گرم و تعیین ناظر با کارشناس حفاظت فنی وایمنی می باشد.

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

بند 7-4-4  اکنش در شرایط اضطراری)

سازمان باید روش های اجرایی برای موارد زیر ایجاد نماید:

الف) شناسایی زمینه های بالقوه برای وضعیت های اضطراری

ب) واکنش در برابر چنین وضعیت های اضطراری

سازمان باید در برابر وضعیت های اضطراری باالفعل واکنش نشان دهد و از عواقب نا مطلوب ایمنی و بهداشت شغلی مربوطه پیشگیری نماید یا شدت آن ها را کاهش دهد.

بند 4-4-4 (مستندسازی)، 4-4-5 (کنترل مستندات)، 4-5-4 (کنترل سوابق) و بند 4-5-5 (ممیزی داخلی)

روش اجرایی کنترل مستندات و سوابق:

1- هدف: هدف از تدوین این روش اجرایی تشریح نحوه کنترل کلیه مدارک و داده ها و مستندات موجود و تشریح نحوه شناسایی، جمع آوری، ثبت، شماره گذاری، دستیابی سریع و آسان، تشکیل پرونده، بایگانی، نگهداری و تعیین تکلیف سوابق.

2- دامنه کاربرد: این روش اجرایی تمامی مدارک،داده ها،سوابق مرتبط با سیستم مدیریت کیفیت شرکت را در بر گرفته و در محدوده کلیه واحدهای مرتبط با نظام کیفیت معتبر می باشد.

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

تاریخچه ارزیابی اثرات زیست محیطی

 اهداف ارزیابی اثرات زیست محیطی

- گردآوری اطلاعات موجود در زمینه ویژگی های زیست محیطی محدوده پروژه

- بررسی  و شناخت ویژگی های زیست محیطی محدوده تحت تاثیر پروژه، شامل ویژگی های فیزیک و شیمیایی، بیولوژیکی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

- پیش بینی اثرات زیست محیطی ناشی از  مراحل مختلف اجرای طرح مذکور

- پیشگیری از  تخریب محیط زیست  از طریق کنترل اثرات احتمالی طرح

- تصمیم گیری  در خصوص رد یا قبول  پروژه پیشنهادی

- ارائه روش ها و راهکارها در خصوص چگونگی سازگاری پروژه با محدودیت

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

تاریخچه ارزیابی اثرات زیست محیطی:

اگرچه گزارش کمسیون مقدمانی(ولتا) در برخی از منابع به عنوان یک ارزیابی پیشگیرانه برای توسعه معرفی شده است ، ولی باید اذعان نمود که تا سال 1967 چیزی به نام EIA وجود نداشت.

در سال 1969 بنابر قانون زیست محیطی ملی NEPA انجام ارزیابی اثرات زیست محیطی در کشور امریکا جنبه ی قانونی به خود گرفت. در کشور ما بر اساس اهمیت ارزیابی و با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ23/1/1373 شورای عالی حفاظت محیط زیست اقدام به تصویب صورتجلسه ای نمود که به موجب ان سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص انجام ارزیابی اثرات زیست محیطی اقدام نمود.

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

تاریخچه مهندسی ارزش

 

تعریف مهندسی ارزش

مهندسی ارزش تلاشی است سازمان یافته که باهدف بررسی وتحلیل تمام فعالیت های یک طرح (از زمان شکل گیری اولیه تا راه اندازی وبهره برداری) انجام میشود و به عنوان یکی ازکارآمدترین ومهم ترین روش های اقتصادی در عرصه های فعالیت های مهندسی شناخته شده است.

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

بند استاندارد 4-5-1:

اندازه گیری وپایش عملکرد

سازمان باید روش اجرایی ایجاد ، مستقر و نگهداری نماید تا عملکرد ایمنی وبهداشت شغلی را به طور منظم پایش و اندازه گیری نماید . این روش اجرایی باید برای موارد زیر تهیه شود:

الف) هر دوی شاخص های کیفی و کمی ، متناسب با نیاز سازمان باشد.

ب) پایش میزان براورد شدن اهداف ایمنی و بهداشت شغلی سازمان

ج) پایش اثر بخشی کنترل ها ...

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

HSE organization in England & germany & Canada

Advisory Committee for Roof work

Secretariat to the Advisory Committee for Roof work, c/o National Federation of Roofing Contractors, Roofing House, 31 Worship St, London EC2A 2DY

e-mail: contact via website

www.roofworkadvice.info

Status: Industry committee

...

 

 1. مقدمه

یکی از وظایف مهم و عمده مدیریت ایمنی فرآیند، مدیریت نشر مواد خطرناک در محیط کار است . که در اثر تماس با افراد می تواند مشکلات جدی به بار آورد . جهت اجرای مناسب مدیریت ایمنی فرآیند نیاز به ارزیابی سیستماتیک فرآیند دارد . که عوامل موثر در دسترسی به این ارزیابی سیستماتیک عبارتند از طراحی فرآیند ، تکنولوژی فرآیند ، فعالیت های مربوط به عملیات و تعمیرات ، روش ها و دستورالعملها، روش ها و برنامه های اورژانسی ، برنامه های آموزشی و سایر اجزای فرآیند که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

همچنین لایه های حفاظتی چه در طراحی ها و چه در عملیات که جهت حذف و کاهش ریسک ناشی از نشر مواد خطرناک در نظر گرفته شده اند باید مطابق میزان مشخص شده ارزیابی شوند.

تاريخ : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱

ادامه بررسی تکنیک های آنالیز ریسک (روشهای قبلی:کلیک کنید!)

41- آنالیز فاکتورهای انسانی: آنالیز فاکتورهای انسانی یک دیسیپلین کامل که مهندسی انسانی را در طراحی مطالعه میکند نمایش میدهد. بسیاری از روش ها وتکنیکهای رسمی و غیر رسمی وجود دارند که مهندسی انسان را در ارتباط با سیستم ملاحظه می کنند. رشته های تخصصی بازرسی همانند: ارگونومی، بیومکانیک، انتروپومتریک (اندازه گیری بدن انسان) وجود دارند.

قابلیت اجرایی و کاربرد: آنالیز فاکتورهای انسانی مختص همه موقعیت های شغلی هستند. جایی که انسان با سیستم  درارتباط است. و جایی که انسان موجب خطر و ریسک میشود. انسان یک تابع سیستم مهم ملاحظه شده است.

...

تاريخ : چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۱

تعریف آسانسور:

آسانسور وسیله ای دائمی است در ساختمان ها، برای جابه جایی قائم افراد یا بار و یا هر دو که در ترازهای معین توقف می کند و دارای یک اتاقک (کابین) است.این اتاقک بین حداقل دو ریل راهنما از جنس سخت (صلب) که عمودی هستند حرکت می کند.

آسانسور در داخل محیطی نصب می شود که از سه قسمت تشکیل شده است:

۱- موتورخانه: برای برقراری موتور و گیربکس و تابلو کنترل آسانسور و تابلو برق

۲- چاه آسانسور: برای نصب درها ، ریلها و همچنین محلی برای حرکت کابین و وزنه

۳- چاهک: در پایین ترین قسمت چاه آسانسور ،برای ضربه گیرها و بافرها
موتور گیربکس بعنوان قلب آسانسور و تابلو کنترل بعنوان مغز آسانسور عمل می نماید.

مقدمه: در هرجایی از دیگ بخار که آب و بخار وجود دارد رسوبات تشکیل می شوند. علاوه بر تشکیل رسوب زیاد در دیواره لوله ها،در شبکه لوله ها،کف وسقف لوله ها نیز رسوب تشکیل می شود. سوپرهیترها و ری هیترها غالبا رسوب می گیرند که این رسوب در جاهای دیگر تشکیل شده و توسط آب دیگ بخار به داخل سیستم حمل می گردند. بخار غالبا در اکونومایزرها تولید نمی شود. در این لوله ها رسوبها معمولا از محصولات خوردگی است که از محل تشکیل شدنشان در این لوله ها حرکت کرده وسپس در این لوله ها رسوب نموده اند. اساسا هنگام تولید بخار،رسوب گذاری اتفاق می افتد. جهت لوله روی مکان ومقدار رسوبها تاثیر می گذارد ومقدار رسوبها در قسمت داغ لوله های تولید بخار بیشتر است...

     فرآیند افزایش عمر قطعات بویلر که مهمترین بخش آن لوله ها هستند منجر به صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه ها می شود. از طرفی زوال قطعات که باعث خروج واحد از مدار و ضررهای شدید می شوند به تعویق می افتد و از سوی دیگر عمر واحد افزایش می یابد و این خود به معنی درآمد بیشتر است. با توجه به عوامل موثر به عمر بویلرها برخی غیرقابل کنترل هستند (مثل دمای محیط یا رطوبت نسبی هوا) و برخی قابل کنترلند مثل کیفیت سوخت،عوامل نگهداری و بهره برداری.

تاريخ : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩۱

دهه اخیر موضوع استرس و آثار آن در سازمانها مورد توجه بسیار واقع گردیده است در اگر چه در علم پزشکی مساله فشار عصبی و علل وعوارض آن مدتهاست مورد بررسی و تحقیق قرار دارد اما باب این بحث در رفتار سازمانی تازه گشوده شده است.پدیده استرس یا فشار عصبی از مسایل بسیار حاد کنونی سازمانها می باشد که سلامت جسمی و روانی نیروی کار را به خطر انداخته و هزینه سنگینی را به سازمانها وارد ساخته است، گروهی از صاحب نظران رفتار سازمانی، استرس ناشی از شغل را بیماری شایع قرن نامگذاری کرده اند.دوران ما عصر استرس ها است که در آن انسان بیش از هر زمان دیگر در معرض عوامل استرس زا قرار گرفته و مسایل و مشکلات زیادی از هر سو او را احاطه کرده است : این عوامل استرس زا به طور حتم با پیچیدگی روز افزون س ازمانها و گسترش تکنیک ها؛ ابزارها و دیگر ابعاد سازمان،در صورت عدم برنامه ریزی صحیح دقیق افزایش می یابد . در خصوص استرس و استرس های شغلی تحقیقات وسیعی صورت گرفته که در زیر به تعدادی از نتایج حاصل از آنها اشاره می گردد...

مقدمه: هرساله شرایط اضطراری باعث وارد آمدن خسارات زیادی به صنایع و مرگ افراد بسیاری می شود. شرایط اضطراری وضعیتی پیش بینی و طراحی نشده ای است که می تواند منجر به مرگ افراد یا آسیب جدی به کارکنان ، جامعه و همچنین باعث توقف عملیات کاری و صدمه به محیط شود.

 این شرایط می تواند برای هر کسی ، در هر جایی ودرهر زمانی پیش آید و بایستی به منظور مقابله با این شرایط و تخلیه مکان های کاری در هنگام وقوع این شرایط آمادگی های لازم را کسب نمود. بهترین راه حفاظت از کارکنان و محیط های کاری انتظار داشتن وقایع غیرمنتظره و ایجاد یک طرح واکنش اضطراری خوب می باشد...

تاريخ : یکشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۱

:: روش ها یا تکنیک ها ::

 

1. تجزیه و تحلیل حادثه: هدف از تجزیه و تحلیل حادثه،ارزیابی شرایطی است که در حوادث معتبر و غیر قابل باور توسعه می یابد.

کاربرد یا استفاده: هر تصادف یا واقعه باید به شکل رسمی به منظور تعیین سهم در شرایط برنامه ریزی نشده،بررسی گردد.بسیاری از روش ها و تکنیک ها استفاده می شوند.

 

2. تجزیه و تحلیل خطای عملیاتی: عمل تحلیل خطا،فعل و انفعالات میان ماشین و انسان را تجزیه تحلیل می کند. و از آن در بررسی پیامدهای اشتباه بالقوه ی انسان در اجرای وظیفه ی مرتبط به اجرای عملیات خودکار،استفاده می شود...

طراحی . اجرا سیستم هاو اندازه گیری میزان مقاومت سیستم ارت طبق آیین نامه های حفاظت و بهداشت کار  باید توسط مشاورین فنی مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی انجام پذیرد لذا اینجانب دارای پروانه مشاوره فنی معتبر در این زمینه بوده و از سال 1389 نسبت به انجام این امور اقدام نموده و در بیش از 50 شرکت و کارخانه بازرسی و صدور گواهینامه را بر عهده داشته ام  در صورت نیاز درخواست خود را با ذکر شماره تماس به ایمیل اینجانب به آدرس rezahse@yahoo.com  ارسال فرمایید .

در صورت نیاز با شماره 09109379403آقای آدینه یز می توانید تماس بگیرید

با تشکر

ارسال توسط reza maleki