تاريخ : شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

žتعریف:
žروکشهای اپوکسی بر پایه رزین اپوکسی بوده و چسبندگی بسیار عالی به سطوح فلزی و بتونی دارد.روکش اپوکسی در سه لایه قابل اجرا می باشد.استری اپوکسی که سبب افزایش چسبندگی روکش به سطح می گردد.لایه میانی به عنوان یک لایه پوشاننده منافذ سطح مناسبی برای اعمال روکش اپوکسی فراهم می کند و لایه نهایی با خصوصیات عالی نظیر مقاومت سایشی-شیمیایی-مکانیکی و زیبایی ظاهر با فامهای متنوع به صورت پوششی یکپارچه اجرا می گردد.لایه نهایی می تواند در انواع ضد سایش و فرسایش-ضد اسید-انتی استاتیک و ضد حریق-الاستیک جهت پوشش سطوح مختلف با کاربردهای گوناگون ارائه گردد.مشتقات دیگر اپوکسی نظیر گروت اپوکسی و ماستیک اپوکسی جهت ترمیم سطوح اسیب دیده-بالا بردن مقاومت مکانیکی سطح-پر کردن خلل و خرج و تسطیح سطح به کار می رود.

 

žفایر پروفینگ ( پوشش های ضد حریق)
پوشش های ضد حریق به دودسته
Vermiculite و Intumescent تقسیم می گردد.

پوشش های Intumescent
این پوشش ها برپایه رزین های آلی متورم شونده می باشند که در اثر حرارت ناشی از حریق منبسط شده و به صورت لایه اسفنجی برروی سطح ایجاد می شود و مانع انتقال حرارت به سطح فلز می گردد و مانع از رسیدن دمای سازه فلزی به حد بحرانی و تغییرشکل و تخریب آن می گردد. این پوششها در واقع نوعی رنگ است که به صورت یک لایه با ضخامت میکرونی روی سطح اجرا می گردد,در برابر شوکهای حرارتی مقاومت خوبی دارد,هیچ گونه بار اضافی روی سازه نخواهد داشت و بر روی سطوح فولادی,بتونی و گالوانیزه چسبندگی خوبی دارند.
žاین پوششها در واقع نوعی رنگ است که به صورت یک لایه با ضخامت میکرونی روی سطح اجرا می گردد,در برابر شوکهای حرارتی مقاومت خوبی دارد,هیچ گونه بار اضافی روی سازه نخواهد داشت و بر روی سطوح فولادی,بتونی و گالوانیزه چسبندگی خوبی دارند.
ž  
žکاربرد:
žبرای سطوح فلزی بتون چوب اطراف کابلها واتصلات برای مکانهایی مثل بیمارستان ها هتل ها ساختمان های مسکونی صنایع نظامی پتروشیمی نیروگاههای هسته ای و...                                                                                                                                         

پوششهای vermiculite

این پوشش ها بر پاییه ی مواد معدنی دیر کداز می باشند که در برابر حریق های هیدروکربنی و حریق های سلولوزی حداکثر تا4ساعت مقاومت می کنند.از ویژگی های این پوشش دانسیته پایین ودر نتیجه کاهش dead loadسازه سهولت اجرا چسبندگی مناسب مقاومت بسیار عالی در جلوکیری از گسترش آتش روی سطوح و ممانعت از انتقال حرارت آتش به سازه مقاومت در برابر شوک های حرارتی وعدم ایجاد دود وگاز های سمی می باشد.

کاربرد

پوشش مخازن ستون ها تیر ها کلیه یسازه های فلزی پروژه های صنعتی شیمیایی وپتروشیمی ونیروگاههاوهمچنین برای داخل تونل ها وراهرو های زیر زمینی

تولید رنگ‌های ضد‌ آتش و ضد‌ سایش با خاک رس نانومتری

žمحققان دانشگاه وارویک انگلستان روشی را برای جایگزینی صابون استفاده‌شده ‌در پایداری رنگ‌های امولسیونی لاتکس، با نوعی خاک رس نانومتری موسوم به Clay armour پیدا کرده‌اند. با این روش می‌توان رنگ ضد آتش و ضد سایش تولید کرد.
 

  دررنگ‌های امولسیونی لاتکس، برای غلبه بر قسمت‌های پلیمری نامحلول در آب(برای پایداری رنگ) از صابون یا مواد مشابهی استفاده می‌کنند.
محققان دانشگاه وارویک به رهبری دکتر استفان بون، راه ساده‌ای برای روکش کردن ذرات پلیمری استفاده‌شده‌ در این قبیل رنگ‌ها، با مجموعه‌ای از صفحات خاک رس لاپونیت نانومتری پیدا کرده‌اند.
این صفحات به‌صورت مؤثری روی ذرات لاتکس پلیمری منفرد در رنگ، لایه زره مانندی را ایجاد می‌کنند. قطر این صفحات خاک رس که ضخامتی برابر با یک نانومتر دارند، 25 نانومتر است. این صفحات خاک رس لاپونیت می‌توانند با استفاده از تجهیزات ساخت رنگ صنعتی موجود به‌کار برده شوند. آنها نه تنها یک جایگزین برای صابون هستند، بلکه می‌توانند در تولید رنگ به‌شدت ضد آتش و ضد سایش، نیز استفاده شوند.
ازاین فرایند می‌توان در ایجاد مواد خیلی حساس برای حسگرها استفاده کرد. این محققان می‌توانند نمونه‌های بسیار فشرده‌ای از این پلیمرهای زره‌پوش‌شده ‌را ایجاد و برای سوزاندن و حذف هسته پلیمری این ذرات زره‌پوش، آنها را گرم کنند. درنتیجة این فرایند، شبکه‌ای از کره‌های توخالی متصلِ نانومتری ایجاد می‌شود. ماده حاصله سطح ویژة بسیار بسیار بالایی در فضای خیلی کوچک به دست می‌دهد، که می‌تواند برای

žایجاد حسگرهای خیلی حساس استفاده شود.
این محققان نتایج کار خود را با عنوان «پلیمریزاسیون مینی‌امولسیون پیکرینگ با استفاده از خاک رس لاپونیت به‌عنوان پایدارکننده» در مجله
Surfaces and Colloids منتشر کرده‌اند.
ž 
žروغنهای هیدرولیک ضد آتش
žروغن های هیدرولیک ضد آتش برای مصارفی مانند معدن کاری،ریخته گری ،ذوب آهن و هوانوردی ساخته شده است.این روغنها
žدارای دمای احتراق بالائی می باشند و در مقایسه با روغنهای معدنی مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند.
žاستفاده از روغن های هیدرولیک ضد آتش در معادن ذغال سنگ زیر زمینی اجباری است.
žروغن های هیدرولیک ضد آتش به انواع زیر تقسیم می شود :
ž 
žگروه HFA     :امولسیون روغن در آب و محلولهای سنتزی پایه آبی
žگروه HFB     :امولسیون های آب در روغن   
žüگروه HFC     :محلولهای مونومری یا بسپاری پایه آبی
žüگروه HFD    :روغنهای بدون آب
 
žروغنهایHFC   به طور معمول مقداری خاصیت قلیائی دارند (PH>9) و در فاز گازی ، روغن دارای بازدارنده های خوردگی
žمیباشد. این روغن ها را می توان تا فشار 200 بار و بالاتر از آن استفاده کرد.
žروغنهای HFC دارای کاربرد وسیعی بوده و در صنایع تولید فولاد ، ریخته گری ، آهنگری و پرس های هیدرولیکی و در هر
žجایی که نشت روغن هیدرولیک احتمال ایجاد آتش سوزی را در پی داشته باشد ، استفاده می شوند . بازه دمائی
žکارکرد روغنهای HFC از 20- الی 60+ می باشد.  
žروغنهای گروه HFD:
žروغنهایHFD  سنتزی و بدون آب بوده و خاصیت ضد آتش دارند . معمولا روغنهای HFDR بر پایه فسفریک اسید استرها
ž و روغنهای HFDU بر پایه کربوکسیلیک استرها یا پلی ال استرها استفده بیشتری دارد .
žروغنهای HFDU  بر پایه کربوکسیلیک اسیدها و پلی ال استرها عمده ترین بخش روغنهای HFD  را تشکیل می دهد.
žاین روغنها بیشتر در کلاجهای هیدرودینامیکی و سیتمهای هیدرولیک با کارائی بالا در فشارهای 250 الی 350 بار و در دماهای
ž70 الی  100  سانتیگراد کاربرد دارد . این روغنها به هنگام روانکاری شرایط مرزی و همچنین از لحاظ زیست تخریب پذیری
ž خواص فوق العاده ای از خود نشان می دهند. این روغنها شاخص گرانروی پائینی دارند و در دمای ثابت و یا در مواردی که
ž نوسانات کمی در دمای کارکرد وجود دارد می توان بکار برد.  هنگام استفاده از این روغنها در دمای پائین ، احتمال استفاده
ž از گرمایش کمی وجود دارد .
žاز آنجا که روغن های سنتزی دارای وزن مخصوص بالایی می باشند ، باید شرایط ورودی پمپ را به گونه ای انتخاب کرد تا از
žایجاد حفره جلوگیری شود.فسفات استرها دارای نقطه اشتعال بالاتر از 204 درجه سانتیگراد و نقطه احتراق خود بخودی 483
žدرجه سانتیگراد می باشند. بنابراین این روغنها توانائی عملکرد در دمای بالا را دارند.به هنگام استفاده از روغن های ستنزی
ž ، حتما" باید به سازگاری آنها با کاسه نمدها و آب بندها توجه نمود.
 
žگروه HFC    :
žروغنهای آب – گلیکول حاوی 35% الی 50% آب به منظور مقاومت در برابر آتش و یک گلیکول ضد احتراق مانند اتیلن گلیکولدیاتیلن گلیکول  یا پروپیلن گلیکول که غیر سمی و زیست تخریب پذیر بوده و همچنین یک ماده غلیظ کننده مانند پلی گلیکول به منظور تأمین گرانروی کافی، می باشد. همچنین در این روغن ها می توان از مواد افزودنی مهمی مانند مواد افزودنی ضد سایش ، ضد کف ، ضد زنگ زدگی و بازدارنده های خوردگی استفاده کرد.دمای عملکرد این روغنها باید کمتر از49 درجه سانتیگراد باشد تا از تبخیر و زوال روغن جلوگیری شود . به منظور جلوگیری از جدائی فازهای روغن یا تأثیرات نامطلوب بر روی
žمواد افزودنی ، دمای کارکرد این روغنها نباید کمتر از صفر درجه سانتیگراد باشد.
žکنترل گرانروی ، PH و سختی آب استفاده شده در محلولهای آب – گلیکول بسیار مهم است . اگر مقدار آب بواسطه تبخیر کاهش یابد ،گرانروی ،اصطکاک داخلی و دمای عملکرد روغن افزایش می یابد و نتیجه نهائی  این عمل ،کند شدن کارکرد سیستم هیدرولیک و افزایش مصرف انرژی است. در صورت کاهش گرانروی روغن ،به علت افزایش بیش از اندازه آب ، نشتی
 
žدرونی از قطعات افزایش یافته و سبب کند شدن کارکرد سیستم می شود.
žدر شرایط استفاده معمولی از محلولهای آب – گلیکول نیز ،احتمال کاهش PH     روغن به علت تبخیر آب ، گرما و کاهش
žمقدار بازدارنده های خوردگی ، وجود دارد . در نتیجه ، PH     این روغن ها باید به مقدار کمی قلیائی باشد ( به عنوان مثال
žبالاتر از 8) تا از زنگ زدگی جلو گیری شود .
žبه علت فراریت و سمی بودن این روغن ها ، استفاده از مواد افزودنی آمینی به منظور پایدار سازی PH     در آنها توصیه
žنمی شود . بنابراین روغنهائی که مقدار PH     آنه پس از استفاده کمتر از 8 شده است ، باید از سیستم خارج و دور
žریخته شود .از آنجا که کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت با مواد افزودنی موجود در روانکار واکنش داده و سبب رسوخ
žو خارج شدن آنها از حالت محلول می گردد ( که در صورت  ایجاد چنین حالتی ، روغن هیدرولیک باید تعویض گردد) ، لذا آب
žاضافه شده به محلولهای آب – گلیکول  باید مقطر و یون زدائی شده باشد و به منظور افزایش طول عمر روغن هیدرولیک 
žو اجزای سیستم  ،  آب اضافه شده به سیستم نباید دارای سختی بیش از     5ppm     باشد.
ž 
 
žروغنهایHFC   به طور معمول مقداری خاصیت قلیائی دارند (PH>9) و در فاز گازی ، روغن دارای بازدارنده های خوردگی میباشد. این روغن ها را می توان تا فشار 200 بار و بالاتر از آن استفاده کرد.
žروغنهای HFC دارای کاربرد وسیعی بوده و در صنایع تولید فولاد ، ریخته گری ، آهنگری و پرس های هیدرولیکی و در هر جایی که نشت روغن هیدرولیک احتمال ایجاد آتش سوزی را در پی داشته باشد ، استفاده می شوند . بازه دمائی
žکارکرد روغنهای HFC از 20- الی 60+ می باشد.  
 
žروغنهای گروه HFD:
žروغنهایHFD  سنتزی و بدون آب بوده و خاصیت ضد آتش دارند . معمولا روغنهای HFDR بر پایه فسفریک اسید استرها و روغنهای HFDU بر پایه کربوکسیلیک استرها یا پلی ال استرها استفده بیشتری دارد .
žروغنهای HFDU  بر پایه کربوکسیلیک اسیدها و پلی ال استرها عمده ترین بخش روغنهای HFD  را تشکیل می دهد. این روغنها بیشتر در کلاجهای هیدرودینامیکی و سیتمهای هیدرولیک با کارائی بالا در فشارهای 250 الی 350 بار و در دماهای 70 الی  100  سانتیگراد کاربرد دارد . این روغنها به هنگام روانکاری شرایط مرزی و همچنین از لحاظ زیست تخریب پذیریخواص فوق العاده ای از خود نشان می دهند. این روغنها شاخص گرانروی پائینی دارند و در دمای ثابت و یا در مواردی که نوسانات کمی در دمای کارکرد وجود دارد می توان بکار برد.  هنگام استفاده از این روغنها در دمای پائین ، احتمال استفاده از گرمایش کمی وجود دارد .
 
žروغنهای گروه HFD:
žروغنهایHFD  سنتزی و بدون آب بوده و خاصیت ضد آتش دارند . معمولا روغنهای HFDR بر پایه فسفریک اسید استرها و روغنهای HFDU بر پایه کربوکسیلیک استرها یا پلی ال استرها استفده بیشتری دارد .
žروغنهای HFDU  بر پایه کربوکسیلیک اسیدها و پلی ال استرها عمده ترین بخش روغنهای HFD  را تشکیل می دهد. این روغنها بیشتر در کلاجهای هیدرودینامیکی و سیتمهای هیدرولیک با کارائی بالا در فشارهای 250 الی 350 بار و در دماهای 70 الی  100  سانتیگراد کاربرد دارد . این روغنها به هنگام روانکاری شرایط مرزی و همچنین از لحاظ زیست تخریب پذیریخواص فوق العاده ای از خود نشان می دهند. این روغنها شاخص گرانروی پائینی دارند و در دمای ثابت و یا در مواردی که نوسانات کمی در دمای کارکرد وجود دارد می توان بکار برد.  هنگام استفاده از این روغنها در دمای پائین ، احتمال استفاده از گرمایش کمی وجود دارد .
 
žشیشه های ضد حریق
žشیشه های مقاوم دربرابر حریق می بایستی عضوی از سیستم glazing باشند و اعضا این سیستم می بایست در مقابل حریق مقاومت داشته باشند.سیستم های glazingمیبایست حداقل های مورد نیاز در زمینه مقاومت در برابر حریق را که مراجع قانونی همچون استاندارد bsمطرح شده اند را بر اورده سازند.در مراجع استاندارد گذاری چنین تعریف شده است:
žیک سیستم Glazing می بایست بدون اینکه حرارت و یا شعله را به مناطق دیگر انتقال دهد در مقابل حریق مقاوم بوده و این مطلب توسط حرارت سنجی سطوح مورد تست قرارمی گیرد.
 
žبدلیل توجه زیاد به مصالح شیشه ای درطراحی ساختمانی مدرن و معماری مدرن ، Glazing از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در استراتژیهای اجرای خدمات محافظ در برابر حریق،نقش کلیدی بازی می کند.
ž 
žاین سیستم ها نقش های زیر را در ساختمان می توانند ایفاء کنند: 
ž جداسازی واحدها
ž جداسازی منطقه های آتش 
ž مکانهای فرار – خروج اضطراری 
ž راهروهای ارتباطی 
ž درهای ضد حریق 
žاین سیستمها باعث جلوگیری نفوذ آتش از طبقه ای به طبقه دیگر و یا از ساختمانی به ساختمان دیگر می شوند.
ž 
ž 
žاجرای این سیستم ها می تواند بصورت افقی ، عمودی باشد و در سیستمهای زیر مورد استفاده قرار گیرد :
ž درهای ضد حریق داخلی و خارجی 
ž دیوارهای جداکننده و پارتیشن ها
ž سقف ها و کف طبقات 
ž راهروهای ارتباطی یا تخلیه خروج 
ž راه پله ها – لابی ها    
ارسال توسط reza maleki