تمیز کاری به روش آیس بلاست - حفاظت صنعتی fi

دستگاه آیس پلاست به واقع یک روش انقلابی در ارتباط تمیز کاری با یخ خشک (جهت پاک کردن و رسوب زدایی ماشین آلات) میباشد که قرصهای یخ خشک (co2) در حالت جامد را به عنوان ماده مورد نیاز در بمباردمان استفاده می نماید ، روش مذکور کاملا سازگار با محیط زیست بوده و یک روش بسیار سریع و موثر در مقایسه با روش سنتی تمیز کاری ماشین آلات صنعتی میباشد.

 

مزایا:

فرایند تمیز کردن خشک:

آیس بلاست کاملا یک فرآیند خشک و بدون رطوبت میباشد ، زیرا قرصهای یخ خشک که از co2 جامد درست شده اند فورا در تماس با سطح قطعه تصعید میگردند.

 

بدون آشغال و ضایعات:

سیستم مزبور هیچگونه ضایعات و آشغال از خود بر جای نمی گذارد . تنها پوشش رویی زاید از روی قطعه کنده شده و بایستی ذرات پوشش جدا شده جمع آوری شوند و این معمولاٌ با جارودستی و جاروبرقی از روی سطح کارگاه انجام می گیرد.

 

سازگاری با محیط زیست:

در سیستم آیس بلاست هیچگونه ماده سمی و شیمیایی خطرناک استفاده نمیشود، بنابراین هزینه ای از بابت برطرف نمودن ماده مورد استفاده جهت تمیز کاری عملاٌ وجود ندارد.

 

ملایمت و سهولت:

آیس بلاست به هیچ عنوان ساینده نمیباشد. بنابراین با سطوح رفتاری توام با ملایمت و آهستگی دارد و استفاده از برس سیمی و یا کارتک که موجب خراش یا پارگی سطح قطعه میگردد ، دراین اجتناب شده است.

 

کیفیت محصول بهبود یافته:

استفاده از آیس بلاست معمولاٌ این امکان را فراهم می کند که تجهیزات تولید کارخانه در حال تمیز کاری شوند ، بدون اینکه نیازی به باز کردن یک قطعه از روی دستگاه و یا قسمتی از دستگاه باشد که این امکان موجب کاهش زمان خواب خط تولید می گردد.

 

سرعت و تاثیر بالا:

ترکیب سرعت بسیار بالای تمیز کاری و نیز تنوع نازلهای مورد استفاده در دستگاه موجب میشود حتی قطعات غیرقابل دسترس تمیز کاری شوند .

هزینه های پایین (کوتاه شدن مدت زمان برگشت سرمایه گذاری):

کاهش زمان خواب دستگاه و نیز افزایش در کیفیت محصول افزایش عمر دستگاه تمیز کاری در محل بدون جابجائی از روی دستگاه ، کاهش هزینه های تمیز کاری وتعمیر و نگهداری ، عدم نیاز به مواد شیمیائی خطرناک و حلالها ، همه این عوامل موجب کاهش هزینه می شوند.

 

کاربرد صنعت آیس بلاست در پتروشیمی:

از استفاده صنعت آیس بلاست در پتروشیمی در دنیا سالهای زیادی می گذرد. این صنعت به کاهش خواب خط تولید و افزایش سرعت تمیزکاری کمک می کند. در این روش تمیز کاری همانند روش سند بلاست از هوای فشرده جهت پرتاب یخ خشک استفاده می شود. ما از یخ خشک بجای سند، سودا یا آب استفاده می کنیم زیرا یخ خشک بطور کامل غیر ساینده است. بعد از تمیزکاری پلتهای یخ خشک تصعید می شود و از حالت جامد تبدیل به گاز می شود در نتیجه هیچ ماده اتلافی باقی نمی ماند. این روش بوجود نیامده تا جایگزین سند بلاست یا سودا بلاست شود بلکه استفاده این روش در جاهایی است که روشهای مذکور زیانبخش میباشد کاملا مفید می باشد. و یا دفع مواد آنها مضر می باشد یا در محیط های موجود قابل استفاده نمی باشد.

 

آیس بلاست بطور کامل رسوبات را از سطوح ذیل می زداید:

آلومینیوم

برنج

سرامیک

مس

سیم پیچهای الکترونیکی

شیشه

مصالح ساختمانی

عایقهای فولادی

فولادی

 

مکانهایی که تمیزکاری آیس بلاست بسیار مفید است:

تجهیزات الکترونیکی

تجهیزات دوار

داخل مخازن که سایر روشها می توانند خیلی زمانگیر و یا هزینه باشند.

 

کاربردهای مختلف صنعت آیس بلاست:

تمیزکاری با یخ خشک توانسته است کربن و سایر رسوبات را از روی قالبهای آلومینیومی بزداید و تا 60%زمان تمیزکاری را کاهش می دهد. آیس بلاست میتواند تمامی این ماشین آلات را در محل مورد تمیزکاری قرار دهد وکارآیی تولید را افزایش می دهد.

پرسنل گروه نگهداری و تعمیرات به این نتیجه رسیدند که تمیز کاری با یخ خشک کاملا خشک، غیر ساینده ، نارسانا بوده و هیچ نوع اثری از خود بر جای نمی گذارد. و این تنها راه حل برای تامین نیاز گروه تعمیر و نگهداری است.

 

برخی از کاربردهای آیس بلاست شامل موارد زیر است:

تمیز کاری گرافیت از روی قالبهای تحت فشار ریخته گری

تمیزکاری گریس، گرد و غبار، جوهر یا کربن از روی تجهیزات هیدرولیکی و سایر اجزای خط تولید.

تمیزکاری نقاله ها بدون آسیب رساندن به تجهیزات پنوماتیکی و الکترونیکی

 

قابلیتهای تمیزکاری به روش آیس بلاست:

برای پاکسازی رنگ از روی پنجره و یا داشبورد اتومبیلها

 

برای پاکسازی رنگهای ضد خزه از روی دیواره قایقها .برای از بین بردن پوششهای  سمی

 

پاکسازی باقی مانده های بتنی از روی سازه های مختلف زیرا ذرات یخ خشک برای لایه های فولادی سازه غیر مخرب می باشد.

 

تمیز کاری ماشین های شیرینی پزی در صنعت نانوایی زیرا یخ خشک همان دی اکسید کربن جامد است که دارای پایه غذایی می باشد.

 

پاکساری دیوار نوشته ها از روی بناهای آجری و یا بناهای گلی و یا شنی زیرا توسط صنعت آیس بلاست می توان آنرا براحتی و بدون آسیب مورد تمیز کاری قرار داد.

 

تمیزکاری موتورهای اکترونیکی، زیرا روش آیس بلاست کاملا نارسانا می باشد و موتور در حین تمیزکاری خشک است و می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

تمیزکاری ماشین آسفالتی که از زمان تحویل از کارخانه مورد تمیزکاری قرار نگرفته است. آسفالتها از روی ولوها و اتصالات براحتی و بدون آسیب رساندن به آنها کنده می شود. شنلگهای هیدرولیکی و تمامی سیمها نیز براحتی مورد تمیز کاری قرار گرفتند.

 

تمیزکاری دوده های ناشی از آتش سوزی از روی نرده های ساختمانها. آیس بلاست می تواند آنها را به شکل اولیه خود قبل از آتش سوزی در آورد.

 

تمیزکاری اتاقهای کنترل الکترونیکی


تمیزکاری ماشینهای ریلی که برای جابه جایی آرد استفاده می شود این روش مامی هاگها و کپکها را از بین می برد البته امکان دارد این ماشینها با واتر جت نیز شسته شوند اما بعد از واتر جت نیاز به زمان جهت خشک کردن تجهیزات وجود دارد.

 

تمیزکاری دستگاههای چاپ که تمامی اجزا مورد شستشو قرار می گیرند.

 

شستشوی لکه ها از روی انواع کفپوشها

 

تمیزکاری سینی ها و نقاله در صنایع مختلف غذایی زیرا دی اکسید کربن دارای پایه غذایی می باشد.

تمیزکاری قالبهای لاستیک زمانی که هنوز داغ هستند و از خط جدا نشده اند.

 

 

اقدامات احتیاطی ایمنی الکتریکی لازم هنگام انجام عملیات آیس بلاست:

تجهیزاتی که قسمت های الکتریکی بی حفاظ دارند را راه اندازی نکنید.

از دستورالعمل های تنظیم شده در نظامنامه ی حکومتی محل (منطقه) زندگی خود بعنوان حداقل تضمین ایمنی استفاده کنید.

 

اقدامات احتیاطی ایمنی شلنگ blast:

همیشه لوازم شلنگ را با یک آچار محکم کنید.

هیچ وقت از شلنگ ها در فشار کاری بالاتر از فشار توصیه شده استفاده نکنید.

هرگز شلنگ منبع هوا را قبل از خاموش کردن منبع هوا، جدا نکنید.

اگر حرکات سریع شلنگ چک نشده است، هرگز تجهیزات را راه اندازی نکنید.

اقدام احتیاطی ایمنی کربن دی اکسید و یخ خشک:

ضامن باید امتحان شود.

این واحد قرص های کربن دی اکسید را بعنوان ماده یblast  به مصرف می رساند.

یخ خشک بسیار سرد است و ممکن است فورا پوست یخ بزند. هرگز یخ خشک را با دستانتان به صورت مستقیم لمس نکنید. از دستکش استفاده کنید.

 

کربن دی اکسید به صورت طبیعی تولید می شود و یک فرآورده فرعی تنفس است اما ممکن است خطرناک باشد وقتی در فضاهای محصور متمرکز شود به علت اینکه اکسیژن را جابجا می کند و می تواند انسان یا حیوانی را در صورت عدم وجود جریان کافی هوای تازه، خفه کند.

Co2 غیر سمی،غیر خورنده و نارسانا است و مورد تصویب FDA  و USDA  قرار گرفته است. با وجودیکه مواجهه با آن در غلظت های پایین اتفاق بیفتد،خطرناک نیست؛ هنگام استفاده از هرگونه ماده ای که می تواند اکسیژن را جابجا کند، اقدامات احتیاطی باید انجام شوند.

همیشه هنگام گذاشتن و برداشتن قرصهای co2 یا استفاده از واحد blasting با یخ خشک، از لباسهای محافظ (دستکش های حرارتی) و حفاظ چشم (ماسک صورت) استفاده کنید.

 

 

موارد ایمنی کنترل صدا:

Ice blasting  در هوای باز خیلی پر سر و صداست. تنها راه صحیح برآورد میزان مواجهه، استفاده از یک دزیمتر هنگام عملیات و بکار بردن اصلاحاتی بر اساس اندازه های واقعی طیف صدای حاصل از انرژی blast  است.

سیستم استاندارد blasting  با یخ خشک براحتی برای ارائه دادن یک تمیزکاری خوب در سطوح صدای db90 قابل تنظیم است. درصورتیکه به نیروی بیشتری برای تمیزکاری سطوح سخت نیاز باشد، تنظیمات خارجی ساده همه ی آن چیزی است که احتیاج است. در این افزایش نیرو، میزان صدا می تواند در رنج db110-100 افزایش یابد.

بر محافظت شنوایی در مجاورت عمل ice blasting  تأکید شده است.

هرگونه مانع بین بین عمل ice blasting  و دیگر کارها می تواند پخش صدا را به میزان زیادی کاهش دهد.

سطوح مواجهه ی واقعی کارگر تنها می تواند با اندازه گیری دقیق دزیمتر بدست آید.

سیستم ice با یک شلنگ از سیستمی با دو شلنگ در یک میزان صدا، قوی تر است.

کمینه کردن زمان مواجهه ی کارگر بسیار مهم است. گاهی اوقات یک سیستم پرفشار و با صدای بلند میزان مواجهه ی کارگر را در تمیزکاری با سرعت، کاهش می دهد.

 

با استفاده از ear plugs و ear muffs، اپراتور می تواند برای 4 ساعت در سطح صدای db125 عملیات تمیزکاری را انجام دهد. همان اپراتور برای 8 ساعت می تواند در سطح db117 عملیات تمیزکاری را انجام دهد.

طیف صدای تمیزکاری با یخ خشک به شدت گرایش دارد به رنج های فرکانس بالاتر. این فرکانس ها خطر کمتری دارند. جلوگیری از پخش شدن صدا با ear plugs  ساده تر هستند.

یک برنامه ی محافظت شنوایی در هر منطقه ی صنعتی که اپراتور در معرض db85 یا شدیدتر برای یک دوره ی 8 ساعته احتیاج است.

/ 0 نظر / 106 بازدید