HOT TAP - حفاظت صنعتی fi

هنگامی که یک سیستم در حال کار باشد و ما نیاز داشته باشیم که روی این سیستم بدون اینکه سیستم را از خط خارج کنیم خط لوله ای جدید نصب کنیم از تکنیک  hot tap استفاده میکنیم. مثلاً زمانی که شرکت گازمی خواهد یک مصرف کننده جدید را به شبکه  گاز رسانی متصل کند با استفاده از تکنیک hot tap مصرف کننده جدید را به شبکه وصل می نماید.

دستگاه  Hottap

دستگاه hot tap به منظور سوراخ کردن لوله از آن استفاده می گردد و در رنج های متنوع از in 4.3 تا in 60 در دو نوع هیدرولیکی و الکتریکی عرضه می گردد.

اجزای اصلی دستگاه Hot Tap:

1- کاترهای ماشین hot tap: سایز این ابزار بر اساس کاربرد و قطر انشعاب تعیین می شود.

2- ولوهای ماشین hot tap: که در اصل به عنوان ابزاری برای جلوگیری از خروج سیال در هنگام سوراخ کردن و تعویض ابزار و ... مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در سایز ها 2 اینچ الی 60 اینچ قابل ارائه می باشد.

3- Fitting: در دو نوع نیمه و تمام غلاف به منظور اتصال بر روی خط در دو نوع جوشی و پیچی موجود می باشد. یکی از مهم ترین اجزا و وسایل عملیات اتصال گرم می باشد و به دو گروه اتصالات زینی SADDLE-NIPPLE و اتصالات Split-Tee تقسیم می گردند. فیتینگ بطور معمول بوسیله اجرای عملیات جوشکاری ‏ بر روی خط لوله نصب می شود .

شیوه نصب یا اجرای (Hot Tap):

شیر استاندارد برای استفاده در هنگام نصب به منظور ایجاد دیواره های جانبی.

1- یک قطعه برای همیشه در خط بطور محکم جایگزین می شود.

2- یک شیر دائمی روی ابزار نصب می شود.

3- یک دستگاه بندآور روی قطعه نصب می شود و مسیر باز می شود. بعد از اینکه دریل آزمایشی به داخل نفوذ کرد، دستگاه بندآور را پر می کند و هوا از محفظه بیرون می آید.

4- شیر بسته می شود و دستگاه بندآور برداشته می شود.

یک اتصال فرعی افزوده می شود و شیر باز می شود. این اتصال جدید آماده کار می شود.

نحوه انجام پروسه

مستلزم قرار دادن یک قطعه فرعی بر روی یک خط در حال جریان یا راکد تحت فشار است. سپس برش یک سوراخ در داخل جریان از طریق شاخه فرعی برای اتصال به محیط در حال جریان. در حال نرمال مستلزم استفاده از یک قطعه جوشکاری شده است.

هم چنین می توان به عنوان یک روشی برای تعمیر برای رفع عیب ها و یا به عبارت دیگر رفع آسیب ها بکار برد.

درپوش گذاری (stoppling):

یک سیستم سوراخگیری است که برای بند آوردن جریان از مسیر یک خط هنگامی که نصب تجهیزات و کار حفاظت و یا تعمیرات دارند انجام می شوند.

یک درپوش به وسیله یک ابزار در داخل خط گذاشته می شوند و جریان متوقف می شود و یا مسیر آن به وسیله ی لوله گذاری منحرف کننده مسیر تغییر پیدا می کند که مستلزم بندآوری یک خط بوسیله ی سوراخی که قبلا شیرگذاری شده انجام می شود.

اگر همزمان با یک خط میان بر(فرعی) یک دستگاه بندآور دیگر به کار برده شود، فرآورده را می توان در بخش ایزوله شده ی خط لوله، تغییر مسیر را ایجاد نمود در حالیکه تعمیرات، جایگزینی ها، انتقال ها و نصب وسایل در سیستم لوله گذاری در حال انجام می باشد.

ماشین استاپر:


 از این ابزار برای مسدود سازی خط استفاده می گردد. سایز های استاپر در رنج های متنوع و بنا به کاربرد عرضه می گردد پلاگ های استاپر برحسب نوع و سایز عملیات قابل تغییر می باشد.

قطعات (Fitting):

قطعات درزگیر  یا به خط پیچ و مهره می شوند یا به آن جوش داده می شوند. یک دستگاه درزگیری/سوراخ کننده، از طریق یک شیر به قطعه ی مورد نظر متصل می شوند و توپی مورد نظر به وجود می آید.

چرا Hot Tap؟ 

   اجرای عملیات هات تپ یا مسدود کردن خطوط لوله موجب بروز مشکلاتی می شود، با این حال برای اجتناب از توقف بهره برداری بهترین راهکار است. دستور توقف جریان دریک خط لوله درحال بهره برداری مستلزم انداختن فشار ، تخلیه و پرچ کردن، تمیزکردن خط لوله و رکود در بهره برداری و مشکلات قابل ملاحظه دیگری است. علاوه بر آن ممکن است موجب تداخل یا فشردگی سایر فعالیتهای واحد صنعتی گردد. به این دلایل تداوم فعالیت های سیستم، مثلاً در یک واحد صنعتی فرآوری مواد شیمیائی، نیروگاه، پالایشگاه و...، با استفاده از هات تپ یا مسدود سازی خطوط لوله هزینه ای اقتصادی است.

عملیات تیم هات تپ شامل موارد ذیل است:

  • جلوگیری از قطع جریان
  • نصب و ساخت Tee
  • نصب سیستم بای پس
  • نصب گیج های فشار
  • ساخت خط لوله جدید Sight glass installations
  • بازرسی خط (نشانگر ها، دما گیجها، فشار)
/ 0 نظر / 34 بازدید