کدام صحیح است HSEQ یا HSE؟

با سلام خدمت دوستان و همکاران عزیز

امروز در جلسه ای حضور داشتم که می خواستند برای موضوع HSE تصمیمات اساسی بگیرند و HSE را توسعه دهند ولی نکات زیر بسیار جالب بود :

1- یکی از حضار نظرش این بود که Q  را از HSEQ  جذف کنیم و گروهی موافق و مخالف بودند

2- علت حذف Q این بود که به بررسی کیفیت کالا ها می پردازد و با موضوع HSE بیگانه است

3- حال دلیل اینکه شرکتهایی مانند توتال و انی و ... این دو مقوله را یکسان می بینند و در اکثر کشورها چیست تا به حال به این موضوع فکر کرده اید خوشحال خواهم شد نظراتتان را برا درج در این وبلاگ یرای ما بفرستید ؟

لازم به ذکر است اینجانب پس از این جلسه تصمیم گرفتم عنوان وبلاگ را عوض کنم و از http://iranhse.persianblog.ir/ به http://iranhseq.persianblog.ir  تغییر دادم

امیدوارم با نظراتتان ما را خوشحال بفرمایید

با سپاس - رضا ملکی

/ 2 نظر / 43 بازدید
مجید تعاونی

سلام به نظر من کیفیت سیستم ها و تجهیزات محیط کار در سطح ایمنی و بهداشت محیط کار اثر گذار است و چنانچه قابلیت اطمینان آنها بالا باشد ریسک کار پایین تر است. بنابر این نمی توانیم در ارزیابی ریسک قابلیت اطمینان سیستمهای موجود را نبینیم و HSEQ مناسب تر است.

منوچهر آهنج

نميدونم من نياز به معرفي خودم دارم يا نه ولي 17 ساله كه در HSE كار ميكنم يه زماني در نفت برزيل و شل قطر و نفت چين و نفت ايتاليا و حتي ژتروژارس خودمون از اين مدت 13 ساله كه مديريت HSE جز كارهاي مهم من شده درباره اين سوال بايد بگم كه من در نفت چين كه كار ميكردم HSSE بود و من مديرش بودم اونجا علاوه بر HSE حراست Security هم بود چون بهم ربط داشتن اگه اينطوري باشه همه زندگي ما به ايمني ربط داره از زماني كه بدنيا ميايم همه رنبال ايجاد يه زندگي امن هستيم حتي راه رفتن ما به ايمني ربط داره اينطوري باشه علم پزشكي فلسفه رياضي و... به ايمني ربط داره من به راحتي در آموزشهام اينو ميتونم ثابت كنم پس واقعا نيازي نيست بگيم HSEQ يا HSSE يا HSSEQ يان بستگي به POLICY شركتها و جوامع داره يه جا بحث QC با HSE خيلي تداخل داره خب اينو COMBINE ميكنن يه جا هم ربط نداره بنظر من شما بهتره همون HSE باشين چون خود HSE دنيايي بي انتهاست همينو بتونيم ياد بگيريم و اين فرهنگو با هم كمك كنيم كه در جامعه خوب جا بيفته كفايت ميكنه. اين روش خيلي درستي نيست در شركتهاي ايراني بدون اينكه اول بدونن HSE چيه و نقش اونو بشناسن و استقرارش بدن بيان QC رو ه