پمپ زمینی بتن - حفاظت صنعتی fi

 

 

پمپ بتن به دو صورت موجود است:

1- پمپ ثابت یا زمینی

2- پمپ سیار یا هوایی

بتن تحت وزن خود و تحت مکش حاصل از حرکت پیستون به داخل پمپ می رود. با باز و بسته شدن متناوب شیرها, بتن وارد لوله ها شده و همیشه آنها را پر نگه می دارد.خروجی تا 60 متر مکعب در ساعت را می توان از لوله های تا قطر 220 میلی متر به دست آورد.

پمپ‌ تزریق بتن

پمپ‌ تزریق بتن دستگاهی است کاملاً اتوماتیک که توانایی مخلوط کردن با هر غلظتی از آب و. سیمان یا مواد مشابه دیگر را دارا است ، گروت بوسیله یک مارپیچ لاستیکی به داخل محفظه میکسر رانده می‌شود. در این محفظه لاستیکی مواد به میزان مورد نظر با آب مخلوط شد و آب لازم برای این عمل توسط پمپ‌ تزریق بتن خارجی از نازلهای تعبیه شده در محفظه میکسر به پمپ بتن ‌ تزریق می‌شود سپس مخلوط حاصل وارد قسمت اصلی پمپ مخلوط پاشیده می‌شود. ‌

مزایای پمپ تزریق بتن
از جمله مزایای پمپ‌ تزریق بتن انتقال مداوم و یکنواخت مصالح و تهیه ملات با هر غلظت می‌باشد. طراحی این مجموعه به صورتی است که امکان سرویس و مونتاژ پمپ‌ تزریق بتن را در زمان کوتاه و به آسانی میسر می‌سازد. در ساخت پمپ‌ تزریق بتن جهت بهره برداری بهتر پمپ آب تعبیه شده که کار با پمپ تزریق بتن را در هر شرایط محیطی فراهم می‌کند.

جایگذاری گروت توسط پمپ تزریق بتن برای موارد خاصی که از گروت تزریق شده توسط پمپ‌ تزریق بتن علاوه بر حالت پر کنندگی مقاومت نیز انتظار داریم – مثل گمانه ها - برای افزایش مقاومت گروت ، با اضافه کردن ماسه آن را به ملات تبدیل می کنیم و توسط پمپ‌ تزریق بتن تزریق میشود. آنچه باعث انبساط در گروت در پمپ‌ تزریق بتن می شود گاز است. گازهایی مثل یا که نوع گاز تولید شونده در پمپ‌ تزریق بتن بستگی به ماده بکار رفته در گروت دارد ، که با توجه به نوع و مکان مصرف و شرایط محیطی کارگاه باید با دقت ماده مصرفی گروت را در پمپ‌ تزریق بتن تعیین کنیم. در این انتخاب باید در نظر داشت که گازهای ایجاد شده میل ترکیبی شدید دارند و در صورتی که در محیط با مواد دیگری ترکیب شوند ممکن است اثرات مضر و نامطلوبی بر بتن موجود در پمپ‌ تزریق بتن و یا کارگران گذارد. استفاده از فوق روان کننده در پمپ‌ تزریق بتن جهت تزریق در نیلینگ باعث روانی بالا و گاها در صورت لزوم جهت دیرگیری دوغاب سیمان و ... می شود، در اجرا جهت تحکیم یا کاشت بلت توسط پمپ‌ تزریق بتن دوغابی انجام می پذیرد. در تزریق بتن یا بتن دوغابی با پمپ‌ تزریق بتن ، استفاده از فوق روان کننده ها و یا ژل های میکروسیلیس در پمپ‌ تزریق بتن باعث روانی بسیار بالا و تزریق راحت و آسان با هزینه پایین استهلاک جهت پمپ‌ تزریق بتن می باشد.

 

بتن ریزی با پمپ ایستگاهی


در بعضی مواقع بتن ریزی با پمپ بتنی متحرک و یا بتن ریزی از طریق باکت و جرثقیل به علت تراکم سازه ها ویا به علت قرار گیری محل بتن ریزی در داخل ساختمان مقدور نمی باشد . چاره آن استفاده از پمپ بتن ایستگاهی می باشد در این روش ماشین همراه با پمپ در نزدیکترین محل به بتن ریزی قرار می گیرد سپس از پمپ تا محل بتن ریزی لوله گذاری می شود در انتها نیز یک لوله لاستیکی انعطاف پذیر قرار می گیرد تا توسط کارگران هنگام بتن ریزی جابجا شود. نکته مهم آنست که لوله ها به علت فشار ناشی از پمپ ضربه می زنند بنا بر این باید لوله ها را کاملا به سازه محکم نمود تا ضربات حاصله کنترل گردد

بعد از رسیدن اوگر به انتهای چاه (نقطه انتهایی شمع) ، بطور آهسته و با حرکت دورانی معکوس شروع به بالا آمدن می کند و همزمان با آغاز بالا آمدن اوگر درپوش انتهایی اوگر باز می شود و بتن توسط پمپ به درون لوله خرطومی محور اوگر تزریق می شود و از درپوش انتهایی به درون چاه پمپاژ می شود . پمپاژ بتن همزمان با بالا آمدن اوگر ادامه می یابد تا اینکه به کد پایانی برسیم. 

قابل ذکر می باشد که خاک حفر شده بر روی پره های اوگر قرار می گیرد و همزمان با بالا آمدن اوگر ، به بالا منتقل و در دهانه چاه بوسیله کلینر اوگر تخلیه می شود.

پمپاژ بتن باعث می شود تا بتن بخوبی تمام خلل و فرج چاه را پر کند.البته جهت اطمینان از پیوستگی بتن ریزی شمع می توان حجم بتن مصرفی و حجم چاه را با هم کنترل کرد

پمپ بتن برای بتن ریزی های در ارتفاع زیاد قابل استفاده است. استفاده از پمپ برای بتن های با عیار سیمان 300-350  کیلوگرم بر متر مکعب مناسب است. بهتر است از مواد حباب زا استفاده شود. استفاده از زودگیرها مجاز نیست.اسلامپ بتن 15-5 سانتی متر مناسب است.

با استفاده از پمپ, بتن به طور مستقیم در محل مصرف ریخته شده و نیازی روش های حمل دیگر نیست. استفاده از پمپ مخصوصا در مواردی که دسترسی به محل بتن ریزی مشکل یا محدود باشد, بسیار مفید است. در این روش تقریبا هیچ مقداری از بتن تلف نمی شود و نیروی کار کمتری در محل لازم است. اغلب پمپ ها قادر به فرستادن بتن به ارتفاع 25 متر و طول 60 متر می باشند. بعضی از پمپ های بتن فشار قوی, برای ارتفاع بیش از مقادیر فوق نیز به کار می روند.

سیستم پمپ بتن از یک ظرف قیفی شکل و لوله های انتقال و پمپ تشکیل شده است. بسیاری از پمپ ها با عملکرد مستقیم از یک پیستون افقی با مجموعه شیرهای نیمه دوار برای اطمینان از عبور ذرات درشت دانه تشکیل می گردد .

در موارد بتن ریزی پمپ بتن زمینی، پمپ فقط میتونه بتن رو در راستای افقی و نه به ارتفاع زیاد (همتراز با خود دستگاه یا یک متر بالاتر) ولی پمپ هوایی میتواند بتن رو بسته به ارتفاع دکل دستگاه به ارتفاع مورد نظر هدایت کند.

در مواردی مثل برجها که ارتفاع خیلی زیاد است از تاور کرین برای بتن ریزی بوسیله قیف استفاده می کنند.

تاثیر فوق روان کننده ها در کارکرد پمپ بتن

استفاده از فوق روان کننده های در بتن مورد استفاده در پمپ بتن باعث روانی کاذب جهت پمپ پذیری راحت و آسان پمپ بتن و داشتن بتنی هموژن در پمپ بتن میشود که موجب پایین آمدن هزینه استهلاک پمپ بتن شده و همچنین عمر پمپ بتن را بالا می برد.

هموژنیزه به معنای همگن و یکدسان  نمودن ذرات درون یک مخلوط شیمیایی است. موادی هستند که اگر به بتن اضافه شوند ، بدون اینکه نیازی به افزایش آب باشد، اسلامپ (کارایی) بتن افزایش می یابد . به این مواد گاهی مواد مضاف کاهش دهنده آب نیز گفته می شود به جهت روان کنندگی مناسب این مواد ، بعضی از مهندسین برای رسیدن به کارایی بالاتر ، ترجیح می دهند به جای استفاده از نسبت آب به سیمان بیشتر از مواد مضاف روان کننده استفاده کنند . استفاده از این دسته از مواد مضاف در مواردی که از پمپ بتن استفاده می شود مناسب است. روان کننده ها در بازار به نام پلاستی سایزر و نوع مرغوب آن را به نام سوپر پلاستی سایزر یا فوق روان کننده عرضه می کنند . روان کننده ها به میزان جزئی مقاومت فشاری بتن را کاهش می دهند ، ولی تاثیر افزایش نسبت آب به سیمان برای رسیدن به کارایی مناسب در مقایسه با اضافه کردن روان کننده، در کاهش مقاومت فشاری بتن ، به مراتب بیشتر است.

مزایا:

  • به حداقل رساندن خطر جدا شدگی و آب انداختن بتن و افزایش دوام آن
  • امکان ویبره نمودن بهتر و آسانتر بتن و جلوگیری از ایجاد درز سرد
  • کاهش مشکلات اجرایی کار با بتن در مناطق گرمسیر
  • افزایش قابلیت بتن برای پمپ بتن
  • افزایش ماله پذیری بتن
  • امکان تولید بتنی اقتصادی و مقرون به صرفه تر
  • تمیز کردن پمپ

اگه لوله خوب تمیز نشده باشد وسطح به اصطلاح صافی نداشته باشد، می تواند کیفیت بتن عبوری را تغییردهد.

به عنوان یک کنترل میشود قبل از بتن ریزی توپ را رد کرد تا دید توپ راحت عبور می کند یا با مشکل مواجه می شود.

البته می دانیم که سطح تمیز داخل لوله ابتد بایستی با عبور یک بتن کم شن اصطلاحا باید چرب بشود و بتن اصلی بعد از چرب نمودن عبورداده شود.

در آخر کار توپ را مثل بتن هل میدهند و در نهایت هم آب را داخل لوله میکنند جهت شستشوی لوله.

البته با آب خالی و ضربات پتک هم میشود لوله را خالی کرد (با دردسر بیشتر)

ولی اگه لوله خوب تمیز نشود((راهی غیر از توپ زدن ندارد مگر اینکه لوله ها رو یکی یکی باز کنند وچکش کاری کنند!!)) عملا بعد از چند دقیقه که بتن داخل لوله سفت شد نمیشود بتنی را پمپاژ کرد.

چون پمپ ها معمولا گرانترین وسایل و ماشین الات در بتن ریزی هستند؛ داخل لوله های انتقال بتن توسط توپ اخر هر کار تمیز میشه تا حدی که برای انتقال بعدی بتن گیر نکنه و بتونه مقداری از سنگهای غیر استاندارد رو هم عبور بده و برای شروع بتن ریزی بعدی اماده باشد.

مشخصات فنی ایستگاه مرکزی


 میکسر:

دیگ دارای میکروسوئیچ های ایمنی جهت کلیه قسمت ها میباشد پوشش داحل دیگ از ورق ضد سایش میباشد بازوهای همزن از جنس چدن راکتیل نشکن است .

2-بارگیری مصالح روی 4 دستگاه سیلوی مصالح انجام می پذیرد این سیلوها هر یک به تنهائی 35 متر مکعب میباشند در یچه های بادی با امکان تنظیم مقدار خروجی آن و ویبراتور جهت باکت های ماسه از تجهیزات این سیستم میباشد .ترازوی مصالح تک لودسل به تسمه انتقال و مجهز به الکتروموتور 5/7 کیلووات از تجهیزات این سیستم میباشد .

3-تسمه انتقال مواد به سمت میکسر بطول 25 متر و عرض 80 سانتیمتر میباشد که با زاویه 20 درجه کار میکند ، پایه ها و تجهیزات مربوطه از آهن آلات مناسب ساخته شده است .

4- مخزن ذخیره روی دیگ  میکسر به ظرفیت 4 تن مصالح ساخته شده است این مخزن دارای درب هیدرولیکی میباشد و از پاوریونیت مجزا برخوردار است پاورپک آن دارای پمپ دستی برای مواد اضطراری میباشد.

5-پمپ آب دستگاه دارای 2 دستگاه پمپ آب مدل 315-50پمپیران میباشد که در زمان اضطراری قادر است بصورت تکی به دستگاه سرویس دهد.

6- کنتور آب  با سنسور اوپتیک ساخت آلمان بظرفیت 230متر مکعب در ساعت با قابلیت برنامه ریزی میباشد.

7- ترازوی سیمان مجهز به دریچه پنوماتیک و جک ویبراتور جهت توزین تا 1200 کیلوگرم سیمان میباشد.

8-دو دستگاه مارپیچ های سیمان به قطر 250 میلی متر و الکتروموتور و گیربکس 20 اسب با دستگاه عرضه میگردد.

9- افزودنی مایع دستگاه توزین و بارگیری و تزریق جهت 2 نوع مایع جزوه متعقات دستگاه میباشد.

10- اتاق  کنترل :کانکس ایزوله شده و با پنجره و درب دارای 2 قسمت با درب وسط و 2 عدد کولر اتاق کنترل میباشد.

الــف)) قسمت کنترل: شامل تابلوی پیانوئی با تمامی قطعات اروپائی PLC – مونیتورLCD با سیستم  TOUCH – کیبرد صنعتی فرمان با نقش شماتیک کارکرد دستگاه و کلیه پیلوت های مربوطه –پرینتر- کامپیوتر باقابلیت حفظ برنامه های تولید– قابلیت برنامه ریزی جهت1000برنامه – نشاندهنده های مطلق دیجیتال جهت مصالح– سیمان– آب– افزودنی بصورت مجزا ((این مسئله قابلیت کارکرد دستگاه را در زمان مشکل در PC  تضمین می نماید)). سیستم انتقال زمال Coding‌ جهت سیلوهای مصالح و صرفه جوئی در سیم کشی مجهز به تابلوی مجزا.

ب)) اتاق دوم بمنظور محل استراحت اپراتور ویا دفتر تولید قابل استفاده است که با پارتیشن و درب از اتاق کنترل جدا میگردد

بچینگ پلانت

بچینگ پلانت (به انگلیسی Batch Plant) هستهٔ اصلی یک ایستگاه تولید بتن است. در بچینگ پلانت با استفاده از پمپ‌های تعبیه شده بر روی دستگاه، سیمان از سیلوها و سنگدانه از دپو، با نسبت‌های مشخص به داخل دیگ بتن ریخته می‌شود. با استفاده از پمپ آب، نیز مقدار معینی از آب به داخل دیگ هدایت می‌شود. در دیگ این مواد با یکدیگر ترکیب شده و از قسمت تخلیه به داخل تراک میکسر ریخته می‌شود. ظرفیت تولیدی بچینگ پلانت‌ها بر اساس حجم دیگ آن بیان می‌گردد. در مدل‌های متداول در ایران، بچینگ پلانت‌ها با حجم دیگ ۰٫۵، ۰٫۷۵ و ۱ متر مکعب می‌باشند.

تراک میکسرها

میکسرها مخازن نگهداری بتن هستند که بر روی کامیونی تعبیه می‌شوند و با سرعت زاویه‌ای مشخصی حول محور مرکزی خود می‌چرخند. به کامیون و میکسر نصب شده بر آن تراک میکسر  تراک میکسرها در بخش مخصوصی در زیر بچینگ پلانت قرار می‌گیرند و از آنجا بتن از دیگ بتن به داخل کامیون تخلیه می‌شود.

 

 

Safe operation of concrete pumping equipment

Obligations for safe use

Employers or self-employed persons have an obligation to ensure that people or equipment, such as concrete pumping equipment, do not come into contact with powerlines, or breach specified exclusion zone distances. Before work starts, there are ways to prevent or minimise the risk of coming into contact with overhead powerlines, which include:

Conduct daily pre-operational checks on all the equipment, including the hose, before starting work.  

Locate any nearby powerlines and consider the height and reach of equipment and how it will be used – use a safe system of work.

Exclusion zones stipulate the minimum safe distance from live powerlines for people and machinery. Exclusion zone distances are three metres for up to 132kV and six or eight metres for higher voltages – exceeding these distances is a simple way to minimise risk

 

Allow for sway (in windy conditions) and sag (when the temperature fluctuates) of the overhead powerlines.

Consider setting up equipment in the optimal location for both safe use/operation of the equipment and for the vantage of the safety observer.

Keep pipes parallel to the ground when unloading and setting-up concrete pumping pipes.

Nominate a safety observer to watch the boom and warn of danger before equipment encroaches into designated exclusion zone.

The nominated safety observer must be competent and able to communicate with the concrete pump operator at all times.

Consult with the person in control of the powerlines if there is a reasonable likelihood of people or equipment breaching an exclusion zone or contacting the powerlines.

Use tiger tails to make the powerlines more visible – however, be aware they do not insulate the powerlines.

Other considerations

Use limiting or warning devices to prevent equipment entering exclusion zones.

Earth concrete pumping booms to reduce risk if contact with powerlines occurs.

Where two trucks are required, adequate space (600mm minimum) between the trucks.

 

It is requested that the pump is set up on site so that concrete trucks do not have to breach traffic regulations to reverse up to the hopper. A safe set-up is shown below

/ 0 نظر / 259 بازدید